Нови изследвания, които са направени от учените в Агенцията по храните и лекарствата в САЩ, доказаха, че хапчетата срещу хиперактивност при децата имат редица странични ефекти, които надвишават търсената полза от тях. Сред най-стряскащите вреди, които лекарствата причиняват, са психозата, халюцинациите и загубата на съзнание.
Твърденията на научния екип на Агенцията се основават на проведени независими едно от друго изследвания, като всяко едно от тях е показало подобен резултат. Дори и приемани по лекарско предписание, лековете срещу хиперактивност носели след себе си психоза и различни други проблеми на психологична основа. При някои от малките пациенти са регистрирани случаи на вманиачаване, други получавали тежки халюцинации, че по тях пълзят змии и буболечки.
След регистриране на проблема с лекарствата срещу хиперактивност, учените установили, че при смразяващите 35 процента от децата, взимащи такива медикаменти, се регистрират различни форми на отклонения.
Близо два милиона американчета взимат хапчета срещу хиперактивност с дефицит на вниманието, казва ръководителят на серията от изследвания – доктор Ендрю Мосхолдър. Въпреки констатациите лекарствата срещу хиперактивност няма да бъдат спрени от производство.
Мотивът е, че изследвания сочат, че близо два процента от населението на САЩ страдат от подобен проблем. В 60 процента от случаите дефицитът на внимание продължава и в зряла възраст, като поради този факт средностатистическият възрастен американец губи 22 работни дни годишно заради това разстройство.
Проучванията са показали, че след като приемът на лекарства бъде преустановен страничните ефекти изчезвали. Доктор Мосхолдър обяснява, че лекарствата, които засягат неврохимикалите в мозъка, повишат вниманието и намаляват импулсивните реакции, имат ефект върху други неврохимикали в него, които влияят върху настроението.
Той също призовава лекарите да обсъждат потенциалните странични ефекти с родителите и децата, за да намалят тревогата им в случай, че подобни симптоми възникнат.