Ezine.bg»Статии»Здраве»Какво трябва да знаем за нощната апнея

Какво трябва да знаем за нощната апнея

Какво трябва да знаем за нощната апнея

Чували ли сте за сънната или наречена още нощна апнея? Това е тежко заболяване, на което хъркането е един от симптомите.

Нощната апнея представлява спиране на дишането за определен период от време - най-често от 30 секунди до 1 минута. След което мозъкът възстановява дишането, но прекъсването му нарушава дълбокия нощен сън. Което от своя страна води но лошо качество на съня, в кръвообръщението се отделят страс-хормони. Веригата не приключва с това. В резултат на тези два симптома се появява високо кръвно налягане, нарушение в ритъма на сърцето, опасност от сърдечен инфаркт, нарушения в кръвообръщението на мозъка, намалена работоспособност... Нощната апнея причинява и сексуални проблеми.

Ап­неята бива три вида - централна, смесена и обструктивна. Тя се среща най-често и представлява стес­не­ние в об­ласт­та на хи­по­фа­рин­ге­ал­но­то прос­т­ран­с­т­во. По вре­ме на съня при от­пус­не ме­ко­то неб­це, се зат­ва­ря прос­т­ран­с­т­во­то на гор­ни­те ди­ха­тел­ни пъ­ти­ща за пре­ми­на­ва­ща­та въз­душ­на струя. Заради това ди­ша­не­то пре­къс­ва.

Когато е наличе фун­к­ци­о­нал­на нез­ря­лост или ув­реж­да­не на мо­зъч­на­та мре­жа от рес­пи­ра­тор­ни нев­ро­ни, се появява централната сънна апнея. Този вид нощна апнея се среща най-често при деца, които са се родили недоносени, но също и при нев­ро­ло­гич­ни за­бо­ля­ва­ния в по-къс­на въз­раст - съ­до­ви ин­ци­ден­ти, натравяния, пар­кин­со­ни­зъм, ате­рос­к­ле­ро­за и други.

Сме­се­на­та нощна ап­нея, логично, е ком­би­на­ция от еле­мен­ти на об­с­т­рук­тив­на­та и цен­т­рал­на­та.

Нощната апнея се лекува лесно, след като е открита и бързо се възстановява добрия и ползотворен сън.

Наличието на някой от следните симптоми, трябва да ви подскаже, че може да страдате от нощна апнея: безпричинна умора, обилно изпотяване през нощта, неспокоен сън, сънливост през деня, събуждане, вследствие на неспокоен сън, смущения в потентността, нарушена концентрация, чести деприсии и честа промяна в личността.

Ако някои или няколко от тези симптоми са налице, идете на лекар. Той ще ви направи следните изследвания: оглед на носа с ригидни и флексибилни ендоскопи, предна и задна риноскопия, индиректна и директна ларингоскопия, измерване на въздушния поток през носа, тестуване към алергени, оценка на стенозата на гърлото под ендоскопичен контрол.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest