Ezine.bg»Статии»Любопитно»Мотивация»Дали ще си паснете на първата среща, показва детектор на емоциите

Дали ще си паснете на първата среща, показва детектор на емоциите

Първа среща

Първите срещи могат да бъдат изнервящи, изпълнени с безпокойство и несигурност относно това дали другият човек ви харесва и е заинтересуван от вас.

На всекиго се е случвало да се притесни на първата среща, защото се тревожи как ще се представи и дали ще бъде харесан. Освен това стои и въпросът с другия – той или тя дали е подходящ за вас, ще успее ли да ви заинтригува толкова, колкото и вие него, имате ли общи интереси.

Дори и отначало някой да ви се е сторил привлекателен, може да се окаже, че въобще не си подхождате. В такъв случай създаването на връзка и задълбочаването на отношенията ще бъдат не само загуба на време, но могат да доведат и до много разочарования и проблеми. Има ли начин да избегнете това? Наскоро изобретена технология може да разгадае поне част от мистерията дали има смисъл да продължите да се виждате с даден човек след първата ви среща.

Учени твърдят, че са успели да създадат емоционален детектор, който е в състояние да покаже дали вашата половинка ви намира за привлекателна и има чувства на емпатия към вас. Умната машинка е създадена от изследователи от университета в Ланкъстър, Великобритания. Идеята за нея идва от култовия научно-фантастичен филм от 1982 година Блейд рънър, в който главните герои използват подобно устройство.

В интерес на истината за основа на емоционалния детектор е послужил добре познатият на всички детектор на лъжата. Той се използва отдавна от органите на реда. Разликата между двата вида детектори е в това, че новата машина търси и анализира телесните реакции, като изчервяването, дишането, пулса, движението на очите в отговор на въпроси, които се отнасят до емпатията.

Дизайнерите на Ланкъстър са приспособили детектора да анализира в проценти каква е степента на привличане още с първото взаимодействие между двамата партньори. В момента се работи в посока технологията да бъде вградена в смартфон.

Към устройството има огромен интерес и към момента повече от 32 телевизионни екипа от всички части на света за изявили желания да следят процеса на създаването му, съобщават от университетското ръководство.

Екипът ни е изключително надъхан да приключи работата по нашия проект. Ние обаче ясно осъзнаваме, че пускането на устройството на пазара трябва да стане след сериозна обществена дискусия. Детекторът поставя няколко морални дилеми пред всички.

Осъзнаваме, че нашето устройство може да е бъдещето на човешкото взаимодействие между половете, но и може да създаде сериозни проблеми, споделя водещият на екипа от учени, работещи по проекта, професор Джак Коутън.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest