Разбирането на мъжката психика и произтичащото от нея поведение е нещо, което жените от векове се опитват да постигнат. Макар че е трудно да разберете защо мъжете не изразяват емоциите си, още по-трудно е да ги принудите да се променят.
За да започнете наистина да разбирате партньора си, първо трябва да си отговорите на въпроса защо той не показва чувствата си. Умът е много сложен механизъм и трудно може да се определи какво влияе на неговото развитие.
Обществото, културата, обкръжението, образованието, медиите – всичко това може да е научило мъжа ви (възможно е без той да си дава сметка за това) да бъде затворен.
Ето кои са най-честите причини, които обясняват защо той не споделя емоциите си:
Проблеми в детството
Детството е периодът, в който започва оформянето на личността и се учат как да се справят със стресовите ситуации. Когато детето израства в среда, в която непрекъснато е подложено на стрес и тормоз в училище, това променя възприятието му за нормалното.
То започва да разработва свои механизми за справяне с такива ситуации, които обикновено не са здравословни. Вероятността човек, преживял травма в детството си, да бъде по-отворен и да споделя емоциите си, е много малка.
Страх от осъждане
Това е една от основните причини мъже да крият емоциите си. Те се страхуват да не бъдат осъдени за това, че споделили какво чувстват. Затова го задържат в себе си. Повечето мъже се притесняват от начина, по който обществото ги възприема.
Те израстват в съответствие с нормите. Затова често, мъжете се страхуват, че ако покажат по-уязвимата си страна, това ще „засенчи” другите им мъжки черти. Имайте предвид, че това криене на емоциите започва още от юношеството, но с годините то се задълбочава и засилва.
Не знаят как
Малките момченца обикновено порастват, без да знаят как да изразяват чувствата си. Като деца често им повтарят „да се стегнат”. Това може би е най-лошото нещо, което може да кажете на едно момченце, когато се бори с чувствата си. Такива подмятания само ще го накарат да се отрече от емоциите си.
И когато то непрекъснато е обръщало гръб на чувствата си, емоционалната му зрялост ще настъпи (ако изобщо настъпи) много по-късно. Обикновено такива мъже попадат в един омагьосан кръг, от който не могат да излязат – не разбират чувствата си, не знаят как да ги изразят и не могат да определят как ще им подейства това.
Опитват се да показват увереност
Мъжете непрекъснато се състезават помежду си и уж приемат всичко с усмивка, но не е така. Имайте предвид, че е много опасно, когато мъжете отказват да признаят недостатъците си. Това им причинява стрес и ги ядосва.
Много мъже се опитват да поддържат увереността си с неясни външни прояви на успеха (скъпи коли, часовници, дрехи и др.). В крайна сметка, това няма да доведе до нищо добро, нито за тях, нито за околните. Знайте, че общуването, изразяването с думи на това, което изпитваме, помага изключително да се освободим от стреса. А това е ключът към щастливия живот.
Не ви вярват
За жените е много по-лесно да споделят чувствата си. При тях става естествено. Затова често споделят емоциите си дори с хора, които не познават добре. Може да не споделят дълбоки и съкровени женски тайни, но със сигурност биха казали, ако нещо ги е разстроило – независимо дали става дума за познат, приятел или съпруг.
При мъжете е различно. Повечето от тях не биха се доверили на никого. Мъжете по-трудно прощават. Следователно, когато се почувстват наранени или предадени от някого, това ще бъде краят на връзката му с този човек. Ако мъжът сподели, то ще е с някого, за когото е сигурен, че няма да говори зад гърба му.
Изпълнени са с гняв
По природа мъжете са по-избухливи от жените, а гневът е едно доста натоварващо чувство. За много мъже страхът от уязвимост или дори тъгата, отключват гневът им. Това ги кара да се чувстват слаби, което ги ядосва още повече.
Гневът помага на мъжете да прикрият истински чувства, като същевременно създава впечатлението, че са силни и мъжествени. В гнева мъжете намират комфорт. С течение на времето, ядът ще се превърне в техен основен инструмент за справяне с емоциите.