Храната може да бъде изключително ефективно средство за успокояване и контрол на поведението на малките деца. Всеки родител го знае и е изпадал в подобни ситуации. Например, когато хлапетата се отегчат от дългото пътуване и не искат да стоят в детското столче, един шоколад или малко снакс със сигурност ще ги успокои.
Същият стимул се ползва от родителя, ако той е разтревожен, че буйното му дете може да се нарани в неразумната си игра. Вместо да се скарат, много от възрастните предпочитат да дадат на хлапето нещо сладко, за да стои мирно.
Тази тактика според редица експерти е губеща и може да доведе до редица здравословни и психологически проблеми за децата в бъдеще. Най-малкото това поведение на родителите ще накара хлапетата като възрастни да се справят с проблемите основно с помощта на храната, твърдят психолози.
Давайки храна по различни поводи, родителите научават децата си на така нареченото емоционално хранене. Така в бъдеще, изправяйки се пред различни ситуации, ще започнат несъзнателно да посягат към храната и то най-често към даваната им в детските години нездравословна такава – чипс, сладкиши, шоколади, снаксове и подобни.
Изследвания в тази насока показват, че децата се научават на вредния навик във възрастта от 3 до 6 години. Така те дори и току-що да са се нахранили, изправяйки се пред трудна ситуация, несъзнателно посягат към храната.
Психолози смятат, че в последните две десетилетия самото общество се е изнежило и настоящите родители трудно предприемат решителни мерки за възпиране на детските пориви. Вместо това те предпочитат да прибягнат към подкуп.
По последни данни пагубните резултати от това вече са на лице. По данни на Европейската комисия всяко трето дете в Европейския съюз е с наднормено тегло, като в някои страни, включително и в България, ситуацията излиза извън контрол.
Също така в резултат от напълняването на населението рязко е паднала възрастовата границата на редица сърдечни заболявания. Докато преди две десетилетия получаването на инфаркт или инсулт на човек под 30 години беше нещо нечувано, сега тези случаи са все по-чести.
Експертите смятат, че лавинообразният ръст на тези проблеми се дължи именно на емоционалното хранене сред младежите. Светът е станал по-сложен и стресиращ за последните 30 години, а децата са научени и се учат и в момента да се справят с проблемите и стреса с помощта на ядене.