Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Емоционално преяждане - как да спрем?

Емоционално преяждане - как да спрем?

Емоционално преяждане - как да спрем?

Когато сте под стрес, храната може да бъде вашият начин да се справите с него. Но е важно да не се поддавате на изкушението и да отстоявате позицията си.

Петък късно вечер е и сте имали тежка седмица. Работата изглежда непродуктивна, мислите ви ви са с хората у дома и сте пропуснали тренировката си. Вечеряли сте, но решавате, че няма да ви навреди да отворите огромна торба чипс (или кутия бисквити, бутилка вино или всичко накуп). Следващото нещо, което забелязвате, е празната опаковка.

Това е класическо емоционално преяждане, при което ядете в отговор на емоционален срив, а не на сигнал за физиологичен глад. Когато това се случи, ядем повече от обикновено и храни, които обикновено предпочитаме да не ядем. Без значение колко добри са вашите хранителни навици, тези поведения могат да ви изиграят лоша шега.

Тъга, безпокойство, скука - тези чувства могат да бъдат свързани с емоционално преяждане, въпреки че сигналът не винаги е отрицателен. Можете да се насладите на коледната вечеря със семейството си и въпреки че сте сити, да погълнете още цял куп ароматни домашни бисквитки, защото се наслаждавате на носталгията по тях. Дори това технически е емоционално хранене, въпреки че не е непременно проблематично. Еднократното нарушаване на правилата може да бъде безвредно, ако смятате, че си заслужава.

Можете да се сблъскате с проблеми, ако редовно ядете, за да избегнете или потиснете чувствата си и не го признаете. От всичките ни емоции стресът е един от най-големите стимули за това. Храната е моментално, винаги достъпно спасение, но това временно. След като сте се нахранили, можете да се върнете към стреса... и плюс всичко да сте ядосани на себе си за тази празна торбичка чипс.

Преяждането и чувството за вина не са единственият проблем. Хроничната консумация на храни, които ви носят емоционален комфорт може да доведе до нежелано наддаване на тегло. И чувството, че не можете да контролирате това, което ядете, може да има ефект на доминото, което ви прави по-малко мотивирани да поддържате последователна тренировка или график за сън.

Добрата новина е, че можете да предотвратите стартирането на тази спирала (или да я спрете, ако вече е започнала) с просто самоосъзнаване.

Опитайте да направите пауза

Емоционално преяждане - как да спрем?

Преди да хапнете или дори да отхапете още една хапка от това, което вече сте изяли, трябва да се запитате: „Защо ям това? “ Дали защото наистина съм гладен? Тази проста проверка на отговорността ще ви върне контрола и може да ви накара да ядете по-малко, когато наистина нямате нужда или не ви се иска. От друга страна, изборът на храни на автопилот може да увеличи вероятността от емоционално преяждане и избор на храни с високо съдържание на мазнини и захар.

Запасете се най-добрите варианти

Помислете за други дейности, които ви успокояват и нямат недостатъци: четене на книгата на любим автор, обаждане на приятел или медитация с учител. Запишете ги в списък, залепете го в кухнята и се придържайте към него. Ако имате особено силно желание за храна, може да отидете още по-далеч, като напишете кратък списък с предимствата и недостатъците на слушането на любимата ви музика, вместо да похапвате нещо нездравословно.

Хранете се добре, когато сте гладни

Изберете за основните си хранения вкусни, богати на хранителни вещества храни и е по-малко вероятно да загубите контрол. Непреработените цели храни като постни протеини, плодове и зеленчуци и въглехидрати с високо съдържание на фибри създават химическа среда в тялото ви, която ви прави по-малко податливи на емоционално преяждане. Това е така, защото питателните храни помагат за регулиране на настроението ви и нямате паникьосващи скокове на кръвната захар.

Наспивайте се добре

Емоционално преяждане - как да спрем?

Тук няма нищо изненадващо: според проучвания, шест часа сън или по-малко се свързват с повишено емоционално хранене. Спете повече и така трябва да имате повече мозъчна сила, за да вземате решения относно храната в състояние на емоционална възбуда. Плюс това, добрата почивка може да ви помогне да останете в по-щастливо настроение, така че е по-малко вероятно да изпитате емоции, които може да ви накарат да се обърнете към храната за утеха.

Не бъркайте грижата за себе си с прахосването

По време на стрес и особено когато събитията са извън вашия контрол, е полезно да си дадете почивка. Но няма да е редно да си: „Времената са трудни, независимо какво ям.“ Вместо това се ободрете с нещо като: „Знам, че мога да се справя с тази ситуация, без да се загубя в храната“. Да си мил със себе си е като да си добър треньор, някой, който знае на какво си способен и те насърчава да даваш най-доброто от себе си, вместо някой, който казва „Майната му на всичко“.

Задръжте възможно най-дълго

Понякога е достатъчно само да си спомните, че сте собственик на тялото си, за да излезете от кухнята. Но понякога се чувствате така, сякаш ако не похапнете сега, ще ядете три пъти повече по-късно. Важно е да не се поддавате на тези изкушения, които ще се преобръщат като вълни от време на време. Ако можете ясно да идентифицирате тези желания и да не ги съдите, тогава е по-вероятно да успеете да им устоите.

Потърсете помощ от психолог/психотерапевт

Въпреки че може да сте в състояние сами да идентифицирате проблемите, като анализирате собственото си поведение и разговори с другите, все пак може да се наложи да се консултирате с професионалист относно вашите хранителни навици. Вашият терапевт може първо да оцени състоянието ви. Този специалист ще може да ви даде и хранителни съвети, които ще бъдат полезни за вашето здраве. Заедно с него ще работите върху причините за емоционалното преяждане.

Вижте още:

- Признаци на системно преяждане;

- Как да спрем с преяждането;

- Причини за често преяждане.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest