Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Окончателно: Стресът е основен причинител на рак!

Окончателно: Стресът е основен причинител на рак!

Стрес
UV стерилизатор за четки за зъби + дозатор
Практичен аксесоар за вашия дом:
UV стерилизатор за четки за зъби + дозатор
49.00 лв.

Ново изследване откри изумителна връзка между онкологичните заболявания и стреса. Според данните опасната болест се разпространява шест пъти по-бързо в телата на хората, страдащи от стрес.

Нашето проучване ясно показа, че стресът играе ролята на един вид супер магистрала, по която ракът се разпространява по цялото тяло. Още повече, наред с другите ни изследвания, ние вече ясно можем да кажем, че стресът е и един от основните причинители на рака. Това съобщава д-р Ерика Слоун, която е ръководител на проекта и биолог в Института по фармацевтика в Монаш, Австралия.

Стресът създава буквално физическа пътека от тумора до другите органи на тялото, където се образуват разсейки, казва още тя. Учените достигнали до своите прозрения, след като направили редица опити върху мишки. Те се опитали да разберат как ракът на белия дроб се разпространява в телата на гризачите, докато мишките били изложени на светлинна и звукова сигнализация, причиняваща им стрес.

Резултатите били ясни. Болестта се разпространила много по-бързо в организмите на гризачите, които били изложени на стрес, за разлика от тези, които били на спокойствие. Тези резултати поставят въпроса за лечението на болестта върху съвсем друга плоскост, казва другият ръководител на проекта д-р Каролин Лий. Тя добавя, че всички знаем колко стресиращи могат да бъдат за един пациент химиотерапията и различните операции.

В момента обаче се разработва лекарство на базата на пропранолол, което да служи като буфер - да спира стреса и в същото време да позволява лечението на болестта да работи по-ефективно. Медикаментът дори е преминал през няколко сериозни теста по пътя към легализацията му.

Стресирана жена

Пропранололът е бета-блокер, който обикновено се използва за лечение на високо кръвно налягане, предотвратяване на сърдечни атаки или за намаляване честотата на мигренозното главоболие.

Стресът често прави така, че прилаганите лечения срещу рак да не работят, казва д-р Слоун. Хората, страдащи от заболяването, трябва да се лекуват както на физическа, така и на психическа основа. Ракът е стресиращо преживяване и намаляването на стреса е пътят към преборването на болестта, казва още д-р Слоун.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest