Като мярка за борба срещу замърсяването на природата Франция издаде забрана за продажбата и производство на пластмасови чаши, чинии и други прибори за хранене.
Това прави Франция първата страна в света, която се обявява против вредната за околната среда пластмаса, правейки незаконни популярните чашки и чинийки за еднократна употреба.
Екоорганизации от цял свят приветстваха новия закон и изразиха надежда, че в близко бъдеще и други държави ще последват примера на французите.
Новата норма обаче има и своите противници, които казват, че тя е в разрез със законодателството на Европейския съюз за свободно движение на стоки.
Въпреки че законът вече е приет, властите в страната дават срок от 4 години на производителите да сменят пластмасата при еднократните чаши и чинии с биоразградими материали.
По-рано тази година Франция забрани и найлоновите торбички, като последва примера на други страни.
След цигарените фасове найлоновите торбички са най-големият отпадък, който вреди на екологичната среда. Милиарди от тези торбички попадат в околната среда, оказвайки негативно влияние върху живота на риби, птици и растения.
Средностатистическият европеец употребява по 198 млн. торбички годишно, 90% от които са леки найлонови торбички. Tя се произвежда за около 5 секунди, а за нейното пълно разграждане са необходими около 500 години.
За 2010 година в Европа са изхвърлени 8 милиарда найлонови торбички. За този период българите са употребили средно 246 млн. торбички за еднократна употреба и 175 млн. торбички за многократно използване. С тези показатели заемаме 11-то място по използване на найлонови торбички.
Най-високо е потреблението им в Полша, Португалия и Словакия, а най-ниско – в Дания и Финландия.