Специалистите непрекъснато предупреждават колко е вредна пластмасата, а куп изследвания са доказали безспорно, че тя е виновна за някои видове рак.
Особено когато е нагрята, тя е силно канцерогенна и е истинско безумство спрямо здравето ни да консумираме храни и напитки в пластмасови съдове.
Често съвсем неволно оставяме бутилката с вода на слънце или ползваме дълго една и съща пластмасова чашка за вода. Твърдата пластмаса е по-безопасна от меката. Ако използвате пластмасови чашки за кафе и безалкохолно, то нека е еднократно, съветват експертите.
Причината е, че при многократна употреба на една и съща чашка пластмасата изпуска токсини, които ние поглъщаме.
Същото важи и за бутилките от мека пластмаса. След като напитката бъда консумирана, това шише трябва незабавно да бъде изхвърлено. По-безопасни са бутилките и чашите от твърдата пластмаса. Те могат да бъдат ползвани няколко пъти.
В никакъв случай не оставяйте бутилка или чаша от пластмаса на слънце и никога не наливайте топли течности в тях. Причината е, че при контакт с топлина, пластмасата отделя голямо количество отровни вещества, които са силно канцерогенни.
Продуктите от пластмаса могат да причинят алергични реакции, но основното вредно въздействие на пластмасите се дължи на нискомолекулни химични съединения, които се отделят от нея.
Тези продукти могат да причинят директна токсичност, подобна на тази на оловото, кадмия и други тежки метали. Освен че имат канцерогенен ефект, веществата водят и до хормонален дисбаланс.
Особено опасно е това за бременни жени, защото може да доведе до дефекти в плода. Въпросните съединение отслабват имунната система и водят до импотентност.
Използвайте пластмасовите шишета и опаковки само по предназначение, не наливайте горещи течности в тях и не съхранявайте течности дълго време в шишета, предназначени за еднократна употреба.
Ако ви е нужна кутия, в която да оставите храна за дълго време, по-добре тя да не е пластмасова. В микровълновата използвайте пластмасови съдове, които са специално предназначени за тази дейност.
Ограничете контакта на малки деца със синтетични материи до минимум – например използване на памперси за многократна употреба, дрехи от естествени или изкуствени материи, съхраняване на бебешки и детски храни в метални, хартиени и други кутии от естествени материали. Детският организъм е особено податлив на токсичното въздействие на пластмасата.