Често се казва, не трябва да съдим за книгата по корицата. Но това клише не важи, когато става въпрос за вземане на важното решение кой да ни бъде приятел. В свое изследване учени от университета в Базел са установили, че човек решава дали някои му е симпатичен, или не още с пръв поглед.
Склонни сме да страним от новите и да не ги включваме в групата на нашето обкръжение, ако лицето им изглежда студено и некомпетентно. Работният израз, с който боравили учените за тази физиономия, е bitch face (в случая няма да го превеждаме).
Така според резултатите хората с външен вид, който се приема за смуителен и егоистичен, често биват ограничавани от социални контакти, като целта е да се възстанови хармонията в групата.
От друга страна, социалното изключване е страх, който се заражда в детството при почти всеки. То е изключително болезнено преживяване за всеки засегнат. Според учените в Базел оправданото отблъскване на даден индивид става, когато той всява смут в дадена група, но по-честите случаи за изключване са на база пръв поглед.
В своето проучване швейцарските изследователи показали на 480 доброволци различни лица на мъже, обработени на фотошоп. Лицето на всеки от манекените било променяно, за да изглежда топло или студено, както и като компетентно и некомпетентно.
Както и очаквали, макар и да ставало въпрос за един и същ човек, групата изключила обработените снимки на мъжете със студено и некомпетентно лице, а харесали снимките, на които манекенът бил усмихнат и изглеждал целеустремен.
Така учените доказали, че на подсъзнателно ниво всеки има ясно изразена идея какво трябва да е лицето на един приветлив и съответно на неприветлив човек. Не е намерена обаче връзка между личностните качества и чертите на лицето. Точно и поради тази причина учените съветват да се въздържаме от прибързани оценки и да изчакваме да се запознаем с характера на човека срещу нас.