Ако искате бързо да станете популярен в група нови приятели, може да разберете, че най-добрият начин да постигнете това, е да бъдете нарцис. Според ново проучване нарцисите се сприятеляват по-бързо от другите хора, но само временно. Липсата на съпричастност в крайна сметка излиза наяве и хората започват да предпочитат тези, които докосват чувствата им и се грижат за взаимоотношенията.
Изследователите, ръководени от университета в Краков в Полша, тествали групи студенти. Учените разделили студентите в 15 групи от по 20 човека и изследвали как популярността на индивидите в групата се променя с времето. Изследователите запитали студентите кого от групата си харесват най-много през първата седмица. След три месеца им задали отново същия въпрос.
Личността на всеки студент също била оценена, за да се разбере колко нарцистичен е всеки от участниците. Резултатите разкрили, че когато група от хора се срещнат за първи път, тези, които веднага стават популярни, са склонни към силен нарцисизъм. В психологията тъмната триада е група от три личностни черти: нарцисизъм, макиавелизъм и психопатия. Нарцисизмът се характеризира с грандомания, гордост, егоизъм и липса на емпатия.
Хората с високо ниво на нарцисизъм са популярни, но популярността им намалява с течение на времето, в сравнение с хората с ниски нива на нарцисизъм, пишат авторите в изследването, публикувано в Бюлетина за личностна и социална психология.
Емоционално интелигентните хора увеличават популярността си с времето, за разлика от хората с по-ниска емоционална интелигентност. С течение на времето приливът на възхищение, признание и приятелство към нарцисите не води до продължителни взаимоотношения. Вместо това хората, които са емоционално интелигентни и могат спокойно да развиват социалните си умения, стават все по-популярни.
Изглежда, че по-тихото и по-малко нуждаещо се его, съчетано с възможностите за възприемане, разбиране, използване и управление на емоциите, гарантира по-добри отношения в дългосрочен план, пишат авторите, водени от Анна Царна от Университета в Краков.
Невинаги може да се каже за някого, че е или нарцис, или емоционално интелигентен. Изследователите казват, че повечето хора са някъде по средата между двете. Някои нарциси могат да са емоционално интелигентни, докато други може да са лишени от самочувствие и също да нямат представа от разчитането на човешките емоции.
Авторите са установили, че тези две поведенчески характеристики не са свързани обратнопропорционално. Това ще рече, че само защото някой има повече от едната, не означава, че има по-малко от другата.
Тези, които били с най-малко приятели в края на трите месеца, били студентите, чиито резултати показали ниски нива на нарцисизъм и ниска емоционална интелигентност. Изследователите наричат това особено злощастна комбинация.