За мъжете, които страдат от тежка форма на тревожност, е повече от два пъти по-вероятно да умрат от рак, отколкото останалите представители на силния пол, сочат резултатите от ново проучване. Изследователите обаче не са установили подобна връзка между това състояние и онкологичните заболявания при жените.
По повода учените призовават световната медицинска общественост да престане да третира тревожността като личностна черта, а специалистите да започнат да я свързват със смъртоносните заболявания като рак.
Изследването, което е под егидата на Европейския съюз, е извършено от няколко европейски университета, като водещ сред тях е този в Кеймбридж. Експертите са се фокусирали върху общото тревожно разстройство, характеризиращо се с неконтролируемо притеснение, безсъние, безпокойство и страх.
На първо място, учените са установили, че постоянният стрес върху организма, създаван от тревожността, отслабва имунната система. Точно и това предразполага мъжкият организъм да бъде засегнат от редица онкологични заболявания. Изследователите обаче не могат да намерят обяснение защо състоянието не влияе по същия начин на жените.
Мащабният проект проучил медицинските картони на 16 хиляди европейци за последните 15 години. Данните били сравнени с издадените смъртни актове. От всичките картони 7139 били на мъже, а 126 от тях страдали от тревожност. На база на смъртните актове учените с точност установили, че при мъжете с това състояние има цели 67% по-голяма вероятност да умрат от рак.
С резултатите от своето изследване учените се надяват да убедят медицинската общност, че е необходимо много по-сериозно отношение към проблемите с психическото здраве.
Обществото трябва да гледа на тревожността като предупредителен сигнал за лошо здраве. Голяма опасност грози всеки, диагностициран с тревожност, и в никакъв случай този човек не бива да бъде оставян сам да се справя с проблема си. С нашето проучване ние показваме, че тревожността е нещо повече от личностна черта. Тя по-скоро е заболяване, което може да бъде свързано с риска от смърт, казва водещият на проекта проф. Оливия Раймс от Кеймбриджкия университет.