Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Износване на ставния хрущял

Износване на ставния хрущял

Kristina K.Kristina K.
Новак
5513
Износване на ставния хрущял

Хрущялът е съединителна тъкан, която се намира в много части от човешкото тялото. Въпреки че е здрав и гъвкав материал, той е относително лесен за увреждане. Тази фина тъкан действа като възглавница между костите на ставите. Хората с увреждане на хрущяла често изпитват болки в ставите, скованост и възпаление (подуване).

Хрущялът изпълнява няколко функции в човешкото тяло:

- Намалява триенето между ставите и помага да се движим.

- Държи костите заедно, например костите на гръдния кош.

- Някои части на тялото са направени почти изцяло от хрущял, например външните части на нашите уши.

- При децата краищата на дългите кости са направени от хрущял, който в крайна сметка се превръща в кост.

- За разлика от други видове тъкани, хрущялът няма кръвоснабдяване. Поради това увреденият хрущял отнема много повече време, за да се възстанови, в сравнение с други тъкани, които се снабдяват с кръв.

Има три вида хрущял:

- Еластичен хрущял (жълт хрущял) – най-гъвкавият вид хрущял. Еластичният хрущял изгражда външната страна на ушите и част от носа.

- Фиброхрущял – най-здравият вид хрущял, способен да издържа на големи тежести. Намира се между дисковете и прешлените на гръбначния стълб и между костите на бедрата и таза.

- Хиалинов хрущял – пружиниращ, здрав и еластичен. Намира се между ребрата, около дихателната тръба и между ставите (ставен хрущял).

Еластичният хрущял, фиброхрущялът и хиалиновият хрущял могат да бъдат увредени. Когато хрущялът в ставата е повреден, това може да причини силна болка, възпаление и известна степен на увреждане.

Пациентите с увреждане на ставния хрущял страдат от:

- Възпаление – областта набъбва, става по-топла от други части на тялото и е болезнена.

- Скованост и ограничение на обхвата на движенията – с напредването на увреждането засегнатият крайник не може да се движи свободно и лесно.

Увреждането на ставния хрущял най-често засяга коляното, но може да бъдат засегнати и лакътя, китката, глезена, рамото и тазобедрената става. В тежки случаи парче хрущял може да се отчупи и ставата може да се заключи. Това може да доведе до хемартроза (кървене в ставата). Увредената зона може да стане на петна и да има синини.

Проблеми със ставите

Причини за увреждане на ставния хрущял:

- Директен удар – ако ставата получи силен удар, при лошо падане или автомобилна катастрофа, хрущялът може да бъде увреден. Спортистите имат по-висок риск от ставни увреждания, особено тези, които участват в спортове като американски футбол, ръгби и борба.

- Износване – става, която преживява дълъг период на стрес, може да се увреди. Хората с наднормено тегло са по-склонни да увредят ставния си хрущял, защото тялото е подложено на много по-висока степен на физически стрес. Възпалението, разрушаването и евентуалната загуба на хрущял в ставите е известно като остеоартрит.

- Липса на движение – ставите трябва да се движат редовно, за да останат здрави. Дългите периоди на бездействие или неподвижност увеличават риска от увреждане на хрущяла.

Диагноза

След извършване на физически преглед, лекарят може да назначи следните диагностични тестове за установяване на диагноза:

- Магнитно-резонансна томография – устройството използва магнитно поле и радиовълни за създаване на детайлни изображения на тялото. Макар и полезен, ЯМР невинаги може да открие увреждане на хрущяла.

- Артроскопия – подобен на тръба инструмент (артроскоп) се вкарва в ставата, за да я прегледа. Тази процедура може да помогне да се определи степента на увреждане на хрущяла.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest