Химикалите, използвани за изработката на мебели от 70-те години на миналия век, могат да повлияят негативно на детеродните способности, съобщава руската преса.
Ако имате такива мебели в дома си и планирате да ставате майка, най-добре е по-скоро да се отървете от тях.
Проблемът е в това, че през седемдесетте години на миналия век в производството на мека мебел, автомобили и дори електроника за дома са се използвали полибромирани дифенилетери (ПБДЕ).
Има 209 техни разновидности, но само три от тях са се ползвали за приложение в комерсиалните уреди и продукти. Установено е, че полибромираният дифенилетер засяга щитовидната жлеза и забавя мозъчното развитие. В Европа употребата им е забранена през 1990 години.
Изследване, проведено в Университета в Бъркли (САЩ) показва, че полибромираните дифенолетери се натрупват в кръвта на жените. Колкото са по-високи нивата на концентрацията на тези вещества, толкова шансовете за забременяване са по-малки.
В допълнение, според учените, ПБДЕ оказват влияние върху нивото на половите хормони, поради което увеличават вероятността от спонтанен аборт, ако жената вече е бременна.