Най-популярните гризалки за никнещи зъби съдържат химикали, които могат да причинят хормонални смущения, показа нов изследване. Повечето от опасните вещества са забранени, защото водят до ендокринни смущения.
Въпреки това мащабно изследване на състава на повечето детски гризалки показва, че пластмасовите гризалки съдържат токсини, които са доказани причнители на рак, сърдечни заболявания и водят до затлъстяване.
Проучването е на Американското химично общество, което е изследвало най-разпространените биберони и гризалки в световен мащаб. В 100% от материалите, които са вложени в играчките, химиците открили бисфенол А (BPA), бисфенол S (BPS) или бисфенол F (BPF) – така наречените водещи до ендокринни смущения химикали. Намерени са също парабени и антимикробни средства като триклозан и триклокарбан.
Новините са повече от смущаващи. Учените изследвали повече от 150 гризалки и биберони. Те били закупени чрез Интернет от различни части на света. Освен гореспоменатите вещества те открили още 26 потенциално водещи до ендокринни смущения химикали.
Въпреки че на повечето от продуктите било отбелязано, че не съдържат бисфенол или опасни вещества и химикали, истината показала, че във всеки един артикул има бисфенол.
Така наречените водещи до ендокринни смущения химикали са намерени още в хиляди ежедневни продукти, вариращи от пластмасови и метални контейнери за храна, перилни препарати, до играчки и козметика.
Бисфенол А има в поликарбонатна пластмаса и се използва в направата на твърди бутилки за многократна употреба и кутии за хранителни продукти. Изследванията показват, че веществото може да причини неврологични и поведенчески разстройства като аутизъм и синдорм на дефицит на вниманието и хиперактивност.
Също така този токсин намалява паметта и интелекта. Бисфенол S и бисфенол F, от своя страна, манипулират хормоните по начин, който може да доведе до рак, диабет, стерилитет и еднометриоза.
Според доклада опасните токсини добиват все по-голямо разпространение в последните години, като техният дял е скочил с над 70% от 2010 година насам.
Изследването показва още, че съдържанието на опасните химикали е в пъти по-високо в Америка, отколкото в Европа. Въпреки това дори и на Стария континент опасните вещества стават все по-разпространени.