Учени от университетския колеж в Лондон твърдят, че постоянното висене пред компютъра и ровенето в Интернет препрограмира психиката на малките деца и тийнейджъри.
Заради това те са подложени на по-голям риск от психически заболявания. Според учените благодарение на цифровата революция децата успяват да се справят с няколко задачи едновременно, но цената за това е неспособността да концентрират вниманието си.
По време на изследването 100 доброволци трябвало да отговорят на серия въпроси по време на сърфиране в Интернет. Резултатите отчели, че доброволците на възраст 12-18 години имат нужда от много по-малко време за отговорите, отколкото по-възрастните.
Тийнейджърите, които са израснали със сърфиране в Мрежата, могат едновременно да мислят над няколко въпроса. Но новият тип мислене има и минуси: подрастващите не могат добре да четат и да пишат, защото при по-дълго занимание вниманието им се разсейва.
Според статистиката всяко десето дете в цивилизованите страни страда от Интернет-зависимост. Вече се създават клиники за лечението на това съвременно заболяване. В Пекин например то се лекува с желязна военна дисциплина.