Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Как да предпазим децата в интернет

Как да предпазим децата в интернет

Как да предпазим децата в интернет

През последните 20 години броят на хората с достъп до Интернет се е увеличил повече от 7 пъти. Чудно ли е, че много съвременни деца не могат да си представят живота без възможността за ежедневен достъп до мрежата?

Ако децата ви прекарват времето си онлайн (а повечето деца го правят в наши дни), вероятно ще искате да ги защитите и да поемете контрола върху това, до което имат достъп.

Всеки родител може да направи много, за да защити собствените си деца от опасностите, с които е изпълнена глобалната мрежа. Тази защита условно може да се раздели на психологическа и техническа.

За да направите това, не е нужно да сте психолог, полицай или хакер - просто трябва да следвате няколко прости правила.

Как да предпазим децата в интернет

Не давайте на децата достъп твърде рано

Кибербебетата, прикачени към джаджи от люлката, не са прогрес, а истински проблем. Противно на уверенията на безскрупулни продавачи на образователни приложения в момента няма научни доказателства за ползите от "дигиталните бавачки". Но има резултати от изследвания, които показват друго. Например, доказано е, че децата под две години по принцип не разбират много добре какво се случва на екрана. Затова едва ли някога ще успеят да използват получените по този начин „знания“. Освен това има случаи, когато обучението на деца с помощта на таблет води до изоставане в развитието на речта. Така че все пак е по-добре да отложите запознаването с електронните устройства до тригодишна възраст, когато детето е формирало основни идеи за физическите свойства на обектите около него.

Баланс между реалното и виртуалното

Децата в интернет

Независимо от възрастта трябва да изградите общуването, така че по-голямата част от него да се осъществява в реалния свят. За децата е изключително важно да виждат очите и усмивките на родителите си, да усещат топлината на ръцете им, просто да си говорят и да прекарват времето си заедно. Емоционалната връзка, която възниква по време на игри и разговори с възрастни, по-късно се превръща в основен помощник в борбата с проблемите от двете страни на компютърния екран, включително интернет зависимостта и тормоза в социалните мрежи.

Добре е, ако още в предучилищна възраст детето се научи да не скучае без вниманието на възрастните и самостоятелно да намери нещо, което да прави офлайн поне за час. Така наречената „разстроена игра“ с други деца или самостоятелно прави истински чудеса по отношение на развитието на интелигентността, емоционалната стабилност и двигателната способност. А манипулациите с традиционни играчки като кубчета и пъзели не могат да бъдат заменени от нито една компютърна игра.

Бъдете пример за децата си

Не забравяйте да контролирате собственото си поведение в интернет и времето, което прекарвате пред телевизионните и компютърните екрани. Детето определено ще забележи колко често гледате смартфона си в негово присъствие и много скоро ще има естествен въпрос защо можете, но то не може. Постепенно привиквайте децата към съзнателното използване на новите технологии. Задайте семейни правила, организирайте вечери или дори цял уикенд „без джаджи“, настройте аларми и напомняния или изтеглете специални програми за проследяване на прекаран трафик или време в мрежата. Обяснете защо е необходимо това и демонстрирайте сами ползите от този подход към обучението и забавлението в Интернет.

Изследвайте технологиите заедно с децата си

Как да предпазим децата в интернет

Не оставяйте детето си само с компютър или таблет! Инсталирайте и играйте интересни за него игри, гледайте видеоклипове, обсъждайте наученото с помощта на интернет и различни приложения. Ако е възможно, интересувайте се от технически и софтуерни иновации, за да има с какво да отговорите на безсмъртния аргумент „целият клас вече го има и аз също го искам“. Не пропускайте възможността да се „сприятелите“ с детето си в социалните мрежи и да разберете как се развиват отношенията му с „приятелите“. Пояснете, че ако нещо се обърка, докато изследва виртуалния свят, да не се опитва да се справи с това само. Все пак родителите са там, за да помагат на децата си.

Не използвайте джаджи като успокоително

Спрете да използвате всякакви джаджи един час преди лягане и свикнете децата си с това. На родителите на хиперактивни деца в предучилищна възраст може да изглежда, че след като се зарови в таблет, детето най-накрая ще може да се концентрира и „седи тихо за няколко минути“, но всъщност подобно забавление допълнително обезсърчава децата и може да се превърне в истинска зависимост. Психолозите са сигурни, че децата с признаци на хиперактивност не трябва да бъдат „изтощени“ физически и емоционално. Най-често вечер, дори повече от всички останали, те се нуждаят от спокойствие и почивка. Това може да бъде тих разговор, слушане на аудиокнига или друг ритуал за лягане, но светлината на екраните по това време трябва да бъде изключена.

Следете съдържанието и достъпа в интернет на децата си

Родителите трябва да положат всички възможни усилия, за да бъдат в крак с това, което детето им прави в интернет. Децата и тийнейджърите не трябва да се запознават с игри и сайтове „за възрастни“, тъй като постоянното наблюдаване на сексуални сцени и насилие може да навреди непоправимо на тяхното развитие и да причини сериозни поведенчески проблеми в бъдеще. Ако детето случайно открие агресивно или неподходящо съдържание, определено трябва да говорите с него: обяснете какво е и помогнете да се справите с негативните емоции, възникнали по този повод. Родителски контрол, различни филтри за съдържание, пароли и инструменти за безопасно търсене могат да решат някои от тези проблеми, но бъдете подготвени за факта, че децата бързо ще се научат да заобикалят всичките ви трикове. Ако забележите „нарушение“, не бързайте да се карате, да отнемате всички устройства и дори да забраните кореспонденцията с приятели. Просто обяснете отново необходимостта от спазване на правилата за безопасност и позволете на детето да контролира реалния си живот в разумни граници.

Говорете за защита на данните и интернет етикет

Научете децата си на основите на медийната грамотност и безопасното онлайн поведение. Напомнете им да не казват на непознати и да не оставят своите лични данни, пароли и друга информация, която недоброжелатели могат да използват на съмнителни сайтове. Кажете, че всяко поведение в мрежата оставя отпечатък, така че кибертормозът е лесен за разкриване и търсене на отговорност, а всяка публикувана снимка може да остане в интернет завинаги.

Вижте ползите без интернет за седмица.

Разберете и разликата между активно и хиперактивно дете.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest