Според псохотерапевтите милиони хора по света вече страдат от болест, която се появи преди няколко години – зависимост към интернет. Най-често то може да се забележи сред младото поколение и не бива да се подценява, защото причинява сериозно психическо разтройство.
Изследванията на Джералд Блок, психолог към Клиниката за психично здраве в Портланд, твърдят, че увличането по компютърни игри и социални мрежи води до появата на обсесивно-компулсивно разстройство.
Блок казва, че може да се дефинират 4 основни признака, с които да разпознаете дали вие или някой ваш близък страда от интернет зависимост.
1. Загубвате чувството за време, когато сте пред компютъра или на телефона;
2. Чувствате се напрегнати или раздразнителни, когато нямате достъп до интернет;
3. Изпивате необходимост да си купите най-новата техника;
4. Социално се изолирате от околните, за да прекарвате време в интернет.
Проучванията показват още, че социалните мрежи предразполагат най-много към онлайн зависимост. Потребителите се чувстват добре, капсулирани в собствения свят и се съпротивляват на всичко отвън.
Само в Германия от зависимост към интернет страдат малко повече от 2 милиона души. За тях виртуалният живот е реален, а на действителността си гледат като на филм, в който не е задължително да участват постоянно.
Затова предпочитат да прекарват времето си онлайн. Чатят, флиртуват и дори пазаруват, използвайки интернет, като по този начин имат до минимум допир до истинския свят.
Зависимият от интернет човек постепенно притъпява нуждите си от информираност и с времето започва да избягва текст, който е по-дълъг от 5 изречения.
На емоционално ниво естественото им любопитство се измества от чувство за мързел и обръщат внимание само на това, което ще им струва минимални мисловни усилия.