В наши дни почти всеки има татуировка. За да бъдем по-точни, един на всеки пет европейци е нарисувал нещо върху себе си, за да улови специален спомен или човек върху кожата си. Все пак това, което повечето от не осъзнават, е, че освен цялостната визия, татусът променя начина, по който човек се поти.
Ново изследване показва, че татуираната кожа произвежда по-малко пот. Още повече количеството, което се отделя, е по-бедно на натрий. Татуирането като цяло представлява поставяне на мастило на около 3-5 милиметра под кожата. За сведение, на същата дълбочина се намират и потните жлези.
Както се знае обаче, потта е от решаващо значение за регулирането на температурата на тялото ни, а когато телесната температура се повиши безконтролно, резултатът е изключително опасния за целия ни организъм топлинен удар.
Откритието за опасността, която носят със себе си татусите, е на учени от Алма колеж, Мичиган. Те събрали проби от потта на 10 души. В началото на проучването си учените изследвали пот, избила над татуировки, имащи поне 5, 2 см в диаметър.
За база на сравнение учените взели потни проби от нетатуираната кожа на доброволците. Резултатите показали, че когато кожата е скрита под татус, тя произвежда в пъти по-малко пот, а под нея има много по-висока концентрация на натрий.
Все още не можем да кажем със сигурност на какво се дължи тази опасност от татуировките – дали е виновно мастилото, или травмата при правенето й, или комбинация от двете. Това, което знаем със сигурност, е, че всеки притежател на подобен вид изкуство е с 35% по-застрашен от топлинен удар, казва водещият на изследването – д-р Мария Лойтемайер.
Топлинният удар възниква, когато тялото не е в състояние да се охлади и температура на дадено лице се повишава до застрашителни размери. Признаците за топлинен удар са главоболие, зачервяване на лицето, ускорено и затруднено дишане, отпадналост, гадене или повръщане, световъртеж и бучене в ушите. При по-тежки форми настъпват загуба на съзнанието, халюцинации и гърчове.