Медицинската статистика сочи, че всеки пети човек страда от гъбично заболяване по ръцете или краката. Микозите се отнасят към тези силнозаразни заболявания, които трудно се поддават на лечение.
Над 100 вида гъбички ни създават проблеми с кожата. Микозите увреждат не само нея, но дори и вътрешните органи. Разновидностите на това заболяване се предизвикват от повече от 100 вида гъбички.
Как да познаете гъличките? Симптомите са зачервяване на кожата, напукване, лющене, силен сърбеж. Когато гъбичките са по ноктите, те потъмняват и пожълтяват.
Медицината има разработени препарати за борба с гъбичките, но те съвсем не са достатъчни. Наред с лечението с кремове или таблетки, е важно да спазвате и други правила.
Имайте предвид, че и най-добрият препарат няма да ви помогне, ако не извършите специална обработка на обувките, чорапите, ако щете дори и на ваната си.
Как да дезинфекцирате обувките? Необходим ви е 20% разтвор на формалин. Намокрете с него парче плат и натъркайте вътрешната страна на обувките. След това ги увийте с целофан и ги оставете така в продължение на час.
Освен обувките, трябва да дезинфекцирате и чорапите си. Нужно е внимателно да се гладят от външната им и вътрешна страна. Тънките чорапогащници и копринените чорапи могат да се накисват в разтвор с оцет и после да се изплакват.
Как да почистим ваната? Това може да стане с оцет, с който облейте ваната след къпане и след известно време я измийте с вода.
Когато имате гъбички и по ноктите, всеки път преди обработката им трябва да изпилите няколко слоя от заразената повърхност със специална пила. След което трябва да я изварите или нагреете на силен огън, за да не се превърне тя в източник на зараза.
За да се избавите от гъбичките, е нужно също да спазвате определен хранителен режим.
Менюто ви трябва да съдържа не по-малко от 60 процента растителна храна. Плодовете и зеленчуците са богати на витамини, минерални вещества, биофлавоноиди, натурални подправки и други биологичноактивни вещества. А те са много необходими за нормалното състояние на кожата, косата, ноктите.
Не трябва да изключвате мазнините от своето меню, защото при недостиг ноктите стават сухи и чупливи.
Особено важен за кожата, косата и ноктите е витамин А. Той постъпва в организма с мазнините и се изработва от бета-каротина. Съдържа се най-вече в жълтъка на яйцата, тиквата, пипера, динята, прасковите, кайсиите и другите оранжеви плодове.
Наблягайте на бирата и морските дарове. На кожата, косата и ноктите са необходими и ненаситени мастни киселини омега-3, които се съдържат най-вече в мазната морска риба.