Всички знаем колко полезен е лукът. Той традиционно присъства на трапезата ни както суров, така и като част от почти всички ястия.
Лукът е богат източник на диетични флавоноиди, както и на хранителни вещества, които се борят с бактериите и гъбичките, намаляват високото кръвно налягане, стимулират здравето на сърцето и помагат в борбата с излишните килограми.
Скорошни изследвания показват, че толкова популярният зеленчук може да помогне и в борбата с рака на дебелото черво и рака на гърдата. Абдулмонем Мураян е докторант в университета Гуелф в Онтарио, Канада. Той споделя откритието, че лукът е отличен при убиването на ракови клетки.
Резултатите от това последно проучване са публикувани в списание Фууд рисърч интернешънъл. Те показват, че тъмно червеният лук съдържа високи нива на кверцетин и антоцианини. Първият се среща в много плодове, зеленчуци и зърнени храни, намалява възпаленията и помага в борбата с алергиите. Антоцианинът обогатява молекулите му.
Според Мураян тъй като антоцианинът играе важна роля в оцветяването на плодовете и зеленчуците, затова и най-тъмният на цвят лук ще има най-голяма сила в борбата с рака. При проучването колко успешен е лукът в убиването на раковите клетки учените установили, че не всички видове са еднакво добри в тази задача. В Онтарио изследвали пет сорта лук, а най-ефикасен се оказал този с тъмно червен цвят.
Когато членовете на екипа поставили ракови клетки от дебелото черво и от гърдата в директен контакт с кверцетин, извлечен от петте сорта лук, установили, че всички са ефективни при унижощаването им. Лукът активира пътищата, които стимулират раковите клетки към клетъчна смърт, насърчава неблогоприятната за тях среда и нарушава комуникацията им, което потиска растежа.
Настоящите констатации се основават на предишно проучване, целящо да намери нова техника на извличане на намиращия се в лука кверцетин, при която да не се използват химикали и той да е по-подходящ за консумация. Това е много важно, защото ще позволи борещите рака свойства на лука да се превърнат в хапче.
Тъмно червеният лук е сериозна част от средиземноморската кухня от хиляди години, което може би е и обяснението за по-ниските нива на ракови заболявания в южните части на Европа. Препоръчва се тъмно червеният лук да се консумира суров, тъй като термичната обработка би могла да доведе до унищоожаване на някои от хранителните му вещества.
Следващата стъпка ще бъде тестването на силите за борба с рака на зеленчука при опити с хора, споделя Мураян. Въпреки че лукът може да се добавя към различни неща като бургери и салати като превантивна мярка, изследователите се надяват и очакват, че екстрактът от него в близко бъдеще ще бъде добавен към храни като печени продукти и сокове. А също и че ще бъде наличен под формата на хапчета за лечение на рака по естествен начин.