Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Сок от лук - за какво помага?

Сок от лук - за какво помага?

Сок от лук - за какво помага

Всеки човек е чувал, че лукът е много полезен и това е доказано от науката. Сокът от лук e добре познато лечебно средство, което се използва от векове в народната медицина. Да разберем какви полезни вещества се съдържат в сока от лук и при лечението на кои заболявания е полезен.

Състав на сока от лук

Лукът, съответно и сокът от него е изключително богат на минерали и витамини. Съдържа минералите: калций, мед, флуор, желязо, магнезий, манган, фосфор, калий, селен, натрий, цинк. Витамини в лука: бетаин, холин, фолат, ниацин, пантотенова киселина, рибофлавин, витамин А, бета-каротин, лутеин + зеаксантин, витамин В6, витамин С, витамин Е, алфа-токоферол, алфа-токотриенол, витамин К.

Как правилно да приготвим и ползваме сока от лук?

Можете да получите пресен сок от лук по няколко начина: Смелете с подръчен уред или настържете на ренде, след това изцедете кашата от лук през тензух. Резултатът е белезникав сок. Обработен със сокоизстисквачка, в този случай се получава малко по-чист сок, напълно без пулпа.

Не всички хора знаят в какви дози и как правилно да пият сок от лук. Независимо от метода, по който е получен, сокът от този зеленчук може да се консумира само пресен, приготвен същия ден. След 6-8 часа сокът губи лечебните си свойства. Еднократна доза е 20-50 мл, приета преди хранене. В много случаи сокът от лук се комбинира с други средства като мед, мляко, сок от други зеленчуци или се разрежда с вода, особено за хора, които не могат да го консумират чист.

Противопоказания за употреба на сок от лук

Без основни познания за свойствата на лука, освен ползите, зеленчукът може да навреди и на някои хора. Пациентите, страдащи от гастрит, синдром на раздразнените черва или колит, се съветват да консумират малки количества сок от лук, така че тялото постепенно да свикне с тях. Хората, които са склонни към метеоризъм, не трябва да ядат лук преди публични събития, за да не попаднат в неудобно положение.

Защо сокът от лук е полезен?

Ползите на сока от лук се дължат на полезните свойства на самият зеленчук. Под формата на сок полезните съставки се усвояват по-бързо, а и консумацията на по-големи количества полезни вещества е по-лесна.

Ползи на лука

Зеленчукът има богат състав на тиосулфинат и сулфиди. Тиосулфатът има антимикробни свойства, но лукът съдържа само около една четвърт от серните съединения, за разлика от чесъна, който има много по-силен антимикробен ефект.

Традиционно лукът е най-често използваното средство против грип и настинки в народната медицина. Натуралните лекарства, съдържащи пресен сок от лук, унищожават инфекциите в тялото, облекчават симптомите, съпътстващи вирусни инфекции и настинки, бронхит или възпалено гърло, и служат като отхрачващо средство, имат омекотяващ ефект при кашлица. Зеленчукът е естествен антибиотик, който помага на организма да се бори с бактериите и вирусите, насища организма с полезни вещества и засилва имунитета.

Като антисептик се бори се с бактерии, като ешерихия коли и салмонела, което помага при инфекции на пикочните и храносмилателните пътища. Той е антимикробно и карминативно средство – действа добре при запек и подуване на корема. Богат е на фибри, което подобрява храносмилането.

Витамини А и С предпазват и заздравяват кожата и лигавиците. От древни времена сокът от лук се използва външно за да ускори зарастването на рани и да облекчи болката при травми. Антибиотичните и противовъзпалителни свойства помагат при подагра и артритни заболявания. За външна употреба се правят компреси и промивки със сок от лук.

Сокат от лук е полезен и за здравето на устата. При възпалителни заболявания или само за дезинфекция може да се жабурите със сок от лук, разреден с вода или в чиста форма, както и да мажете венците с чист сок.

Този богат на желязо зеленчук предотвратява анемията. Калият допринася за електролитния баланс на човешкото тяло и здравето на сърдечно-съдовата система. Лукът също нормализира холестерола и кръвното налягане също разрежда кръвта и разтваря образуваните съсиреци.

Поради съдържанието на хром, зеленчукът помага при диабет, като инхибира намаляването на нивата на инсулин в организма и насърчава повишения глюкозен толеранс. В същото време е отличен диуретик, който предотвратява задържането на вода в тялото.

Витамин В помага за засилване на метаболизма и играе важна роля за функционирането на нервната система. Освен това лукът съдържа сяра, която играе защитна роля за черния дроб, стимулира транспорта на аминокиселини до мозъка и нервната система, осигурявайки балансирано психическо състояние, а също така действа като успокоително.

При студова алергия може да помогне естествено лекарство, основаващо се на равни части сок от лук и мед, което омекотява кожата, лекува напукване и възстановява рН баланса на кожата. Сокът от лук, приеман ежедневно през устата, ще повиши имунитета и ще сведе до минимум възможността от алергии.

Ежедневната консумация на суров сок от лук предотвратява преждевременното стареене на тялото, като неутрализира свободните радикали със своите антиоксиданти.

Лукът се бори с раковите клетки, което се дължи на антиоксидантното съединение кверцетин според някои проучвания.

Състав на лука

Лукът е доказан афродизиак, който подобрява потентността, стимулира на мъжката сексуална активност, подобрява на производството на сперматозоиди и тестостерон.

Това естествено противовъзпалително и антисептично средство се използва и в гинекологията. Съществува метод за лечение на ерозия на шийката на матката с помощта на тампони, напоени с луков сок. Курсът на лечение и неговата интензивност се предписват от лекуващ лекар.

По време на бременността жените често изпитват запек, който може да бъде облекчен чрез прием на сок от лук. Фолиевата киселина, съдържаща се в зеленчука, има благоприятен ефект върху вътрематочното образуване на нервната тръба на плода.

Лукът може да бъде мощно оръжие в борбата на жената срещу остеопорозата, докато преминава през менопаузата. Това е така, защото лукът унищожава остеокластите, костните клетки, които абсорбират костната тъкан и отслабват скелета.

Сокът от пресен лук ще помогне за успокояване на сърбежа по кожата, който се появява на местата на ухапвания от насекоми (комари, пчели, оси). Лосиони със сок от лук се препоръчват за борба със старчески петна, брадавици и лунички.

Сокът от лук е много ефективен срещу косопад. Той също така укрепва фината и чуплива коса и предотвратява преждевременното побеляване.

Рецепти от народната медицина със сок от лук

Като маска за коса: прилага се пресен сок от лук върху корените на косата два пъти седмично в продължение на 2 месеца. При чувствителен скалп може да се смеси с малко растително масло.

Лосион за петна, брадавици и лунички: От 1 глава лук и 4 скилидки чесън се изцежда сок. Получената течност се нанася директно върху участъци от кожата. Така се оставя за 10 минути и след това се измива с гореща вода. Лечението се повтаря два пъти седмично.

При различни настинки: 10 супени лъжици сок от лук се смесват с 20 супени лъжици акациев мед. Вземете 2-3 чаени лъжички лечебен сироп три пъти на ден.

При хрема се капват няколко капки сок от лук в ноздрите. Процедурата е неприятна, особено за малки деца, но пък ефективна.

Постоянна, конвулсивна кашлица – пие се сок от лук, подсладен с мед, загрят до горещо състояние. Две до три чаши на ден от това лекарство имат почти чудодеен ефект: спиране на кашлицата, отстраняване на секрета от бронхите, възстановяване на епитела, повреден от респираторна инфекция.

Сокът от лук помага при астма

При бронхиална астма - препоръчително е да се пие четвърт чаша горещо мляко дневно, като към него се добавя чаена лъжичка сок от лук и няколко капки чеснов сок. Това лекарство помага за прочистване на бронхите, премахва чувството на задушаване и предотвратява спазмите на дихателните пътища.

Бъбречен детоксикатор - вземете 2 литра вода, 2 лука, 3 връзки зелен магданоз и сок от три лимона. Водата се кипва, сокът се изцежда от лука в буркан, залива се с охладената преварена вода, добавя се наситнен магданоз и лимонов сок. Сместа се оставя за няколко часа да и след това се филтрира. Лекарството се разделя на 5-6 порции и се пие през деня. Курсът на лечение е 3 дни.

При кандидозна инфекция на стомашно-чревния тракт - сок от лук (50 мл дневно), приеман 3-4 пъти на ден, се бори с инфекции от Candida и много други паразитни гъби толкова ефективно, колкото синтетичните лекарства, без пристрастяване и без никакви странични ефекти. Най-добри резултати се получават чрез комбиниране на сок от чесън и лук.

При екзема - сярата, която придава на лука специфична миризма, има противовъзпалителен ефект и има мощен антибактериален и противогъбичен ефект. Поради тази причина компресите от лук, прилагани ежедневно в продължение на 45 минути при инфекциозна и алергична екзема, намаляват повърхността на засегнатите области и намаляват свързаните симптоми.

Измръзване - компрес със сок от лук се прилага върху измръзващите участъци от кожата за два до три часа. Това лечение дава добри резултати при леки до умерени измръзвания.

Треска, мигрена, диария, чревни паразити - лукът се прекарва през месомелачка, след което се налива 0, 5 литра гореща вода. Сместа се излива в термос и кисне в продължение на 12 часа. Приемайте три до четири пъти на ден по четвърт чаша 20 минути преди хранене.

Важно! Лечението по народни рецепти трябва да се третира внимателно и да се използва само след предварителна консултация с лекуващия лекар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest