Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Начини да преодолеете следродилната депресия

Начини да преодолеете следродилната депресия

Следродилна депресия

Честито! Вече сте майка, имате нов член на семейството, но… Нещо ви тежи, изпитвате постоянни съмнения, бе ще се справите с новата ситуация, постоянно ви се плаче, не сте така радостни, както близките ви.

Какво се случва с вас? Нищо необичайно - просто сте в плен на следродилната депресия. При някои жени минава напълно незабелязано, те дори не я усещат.

При други състоянието се задълбочава до степен майката да откаже изобщо да се грижи за новороденото. Но има изход от това положение. Вижте начини да преодолеете следродилната депресия.

1. Не се съмнявайте в себе си

Следродилна депресия

Няма по-добър родител от вас, защото това е вашето дете и вие сте причината за неговата поява на бял свят. Оставете приказките за идеалните майки – такова понятие не съществува. Приемете, че в процеса на оглеждане ще имате спадове и пикове. Така се става родител – има слънчеви дни, а има и такива, в които тъмните облаци сякаш няма да се разкъсат. Не подлагайте под съмнение уменията си – вие сте майка, за нея няма невъзможни неща. Ще се справите и с преодоляването на следродилна депресия!

2. Споделете притесненията си

Ако забележите, че това състояние не отминава, а се задълбочава, не се срамувайте да споделите с човек, на когото имате доверие. Ако съпругът ви оказва подкрепата, от която всяка новородила жена се нуждае – не се двуумете и поговорете с него за това, което ви тревожи. Може да поговорите и със собствената си майка – тя ви е отгледала и изградила като личност, послушайте съветите ѝ.

3. Нищо ми няма!

Цял ден плачете без причина, отчаяна сте, изгубена сте и не знаете как да общувате с бебето? И в същото време на въпроса има ли причина да се чувствате така неудовлетворена, отговаряте със стандартното: Нищо ми няма! Прекалено дългото отричане на проблема може да го влоши до степен да изпаднете в пълна изолация и дори да откажете да кърмите детето си. Има нещо и то се нарича следродилна депресия.

4. Не се сравнявайте с другите майки

Следродилна депресия

Родителството не е състезание и тук няма победители и победени. Не се сравнявайте с майките, с които общувате – само те знаят какво им коства да са многофункционални. А и това не е необходимо. Оставете къщата разхвърляна, но обърнете достатъчно внимание на бебето. Докато то спи – спете и вие, когато усетите, че ще избухнете, помолете за помощ от близък. Вариантите са много, важното е да запомните - щастлива майка означава щастливо дете. Така че забравете за съмненията и депресиите, и се насладете на майчинството. Преодоляването на следродилната депресия може да бъде и лесно! Просто повярвайте в себе си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest