Когато говорим за зоната на комфорт, първото нещо е да дефинираме понятието. Зона на комфорт е състояние на психиката, при което човек изпитва чувството на сигурност и безпроблемност.
Няма по-хубаво от това да се чувстваш удобно, сигурно, спокойно. В това отношение зоната на комфорт е нещо полезно и приятно, от което всеки човек се нуждае. Но пребиваването дълго в тази измислена среда на безпроблемност носи и своите негативи.
Животът тече бързо и динамично, промените се наслагват една след друга, а в зоната на комфорт такива неща не се случват, там всичко е статично и определено. В тази зона човек не може да се променя и да бъде в крак с динамиката на живота.
В зоната на комфорт се създава рутина и еднообразие и те са приятни и не създават проблеми, но животът без риск и без поемане на отговорност означава застой, който пречи в отношенията с другите и със света като цяло.
Как се разпознава зоната на комфорт?
Това е един от трудните въпроси, тъй като коварството на това състояние е именно неусетното попадане в капана на този комфорт. За да си уточни всеки човек за себе си дали живее в зоната на комфорт, трябва първо да си даде отговор дали е готов още да поема рискове? Дали сигурната кариера, която обаче не носи удоволствие и чувство за полезност, трябва да бъде сменена, или по-добре да се върви по пътя на познатото зло? Дали някои отдавна вкоренени лоши навици не трябва да се променят волево, или да се остане в руслото на инерцията? Ако отговорите на тези въпроси са, че промяна няма да бъде предприета, значи капанът на зоната на комфорт е щракнал след вас.
Страхове и зона на комфорт
В зоната на комфорт се живее без рискове. Комфортно е, защото няма опасност от грешки. А извън тази зона са рисковите моменти, в които можем да сгрешим. Страхът от грешки ни кара да се придържаме към познатото. Ако спрем да се страхуваме, ще ни бъде лесно да излезем от зоната на комфорт. Тогава ще успеем да се придвижим напред, защото няма да повтаряме все едни и същи неща, които всъщност ни карат да буксуваме на едно и също място. Ограниченията превръщат хората в зависими и те не могат да развият потенциала си, не могат да заявят себе си, да отстояват позициите си.
Излизане от зоната на комфорт
Има много начини да се напусне зоната на комфорт и не всички означават непременно драстични промени. Може да се започне с неголеми стъпки, една след друга, които търпеливо и постоянно ще ни изведат до освобождение от капана на зависимостите. В професионалния живот това може да са стъпки като: напускане на работа, която не харесваме, навлизане в нови професионални среди, търсене на нови възможности на бизнеса ни или назначаване на нови хора, с които ще работим по-добре и други. В личния живот: прекратяване на връзка с хора, които ни натоварват психически, развод или др. Търсене на ново запознанство, на нов интимен партньор или нови приятели, ако сегашните приятелства не ни задоволяват. Всички неща, които сме пропускали, а можем да започнем, са все стъпки към излизане от зоната на комфорт. Те ще ни даде възможност да отхвърлим ограниченията. И може би да сбъднем мечтите си.