Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»За Дома»Съвети за дома»Влагоабсорбатор у дома – ползи и приложения

Влагоабсорбатор у дома – ползи и приложения

влага и необходимост от влагоабсорбатор

Може би никога не ви се е налагало да ползвате подобно съоръжение, ако живеете в дом, където няма влага, мухъл и плесени. Но тези, които обитават жилища край водоеми или на морския бряг, а също – в приземни или подземни етажи, знаят, че влагоабсорбаторът е едно от най-верните им оръжия в борба с влагата у дома.

Какво представлява влагоабсорбаторът?

Това е устройство, което „преработва“ влажния въздух в помещението, в което се намира, като извлича от него излишната влага. Съществуват различни видове влагоабсорбатори, но всички работят по сходен начин.

Влагата от преминаващия през тях въздух се извлича чрез различни способи и се отделя в специален за целта резервоар. Въздухът се отделя обратно в стаята като сух. Така се понижава общата влага в помещението и се ограничава развитието и растежа на мухъл и плесен.

Резервоарите на влагоабсорбаторите са с различен капацитет. Когато се напълнят, течността се излива и устройството може да заработи отново. Влагоабсорбаторите работят със захранване от електрическата мрежа, но има и някои, които ползват и химически вещества за абсорбирането на влагата.

Кога имам нужда от абсорбиране на влагата?

Ако сте забелязали определени признаци на повишена влажност у дома, може би трябва да се замислите за покупката на влагоабсорбатор. Такива признаци са наличието на мухъл и плесен по стените, тавана или ъглите на стаята, кондензиране на влага по стъклата на прозорците, овлажняване на дрехите, бавно изсъхване на прането /когато се суши вътре/. Влагата се разпознава и по затрудненото дишане, което може да стане причина за появата на астма или алергии.

За да сте сигурни, че имате нужда от този уред, нужно е да измерите влагата вкъщи. Това става с помощта на влагомер. При стойности над 50% трябва да помислите за подобряване на условията на живот.

мухъл и необходимост от влагоабсорбатор

Какъв влагоабсорбатор да изберете?

Това много зависи от нивото на влажност в помещението, както и от размера на стаята, в която уредът ще бъде поставен. Ако става въпрос за по-голяма площ, уверете се, че купувате мощно устройство с голям резервоар – особено при по-голяма влажност.

Някои влагоабсорбатори имат резервоари с обем от няколко литра. Други са съвсем малки. Имайте предвид, че когато се напълни резервоарът, устройството спира да извлича влага от въздуха и за да продължи, трябва да сте наблизо, за да излеете събраната вода.

Затова първо се запознайте с особеностите на вашето помещение – ниво влажност, размери, отопление през зимата, а след това проверете какви са параметрите на устройствата, предлагани в търговската мрежа.

Употреба на влагоабсорбатора

Машината може да работи и целогодишно, но през летните дни тя е много по-малко необходима или почти ненужна. Така е, защото обикновено прозорците са отворени, което създава добра вентилация на помещенията. През есента, зимата и пролетта обаче влагоабсорбаторът е най-нужен. Особено ако сушите прането у дома, а също и в кухнята, в която се отделят много изпарения по време на готвене.

През зимата прозорците се отварят най-рядко, затова най-трудно се постига добра вентилация. В този период влагата се усеща още повече в домове с проблемна изолация на стените, както и при неподходяща дограма.

Употребата на влагоабсорбатора обаче ще намали последиците от тези неблагоприятни условия и ще направи средата на обитание у дома ви много по-благоприятна за живот.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest