Това, което прави впечатление на пътешествениците в Индия, са огромните полета от синап. По красота те могат да бъдат сравнени само с лавандуловите. Това е не само най-красивото културно растение в Индия, то е известно и като Растението на дългия живот. Ползите от тази древна култура, която е поне на 5 хиляди години, могат да се открият във всички области на живота.
В Индия наричат синапа саршап, а Аюрведа го използва като храна и лекарство едновременно. В древния текст Суршута Самхита се говори за това безценно едногодишно тревисто растение от семейство Кръстоцветни и неговите видове и приложения. Листата на синапа са зеленчук в Индия и Бангладеш, а семената са подправка и суровина за извличане на синапено масло.
Маслото на синапа е истински чудотворен еликсир с редица полезни свойства, отдавна известни на хората. Още в старите гръцки и римски ръкописи се споменава за сферите на приложение на синапеното масло, а лечебните му свойства са използвани в Китай и Индия.
Как се произвежда синапеното масло и къде намира приложение? За какво помага и има ли противопоказания? С какво е известно това масло? Отговорът на тези въпроси ще даде възможност някои хора да отрият за себе си маслото от синап, а други - да разширят сферите на използването му, защото то е наистина ценна суровина.
Как се произвежда санапеното масло?
Синапеното масло се произвежда основно по метода на пресоване от семето на растението синап, от три от неговите видове - бялото, сивото и черното семе. Не е известно точното време, когато хората започват да отглеждат синап и да правят масло от него, но в Библията се споменава за синапените зърна, което го отпраща в библейските времена.
На Стария континент културното растение се отглежда много отдавна, но масло от синап започва да се прави доста по-късно.
Процесът на производство на синапено масло е два вида: пресоване - горещо и студено и екстракция - извличане на веществото с помощна на разтворител.
Самото производство се състои от няколко етапа и те включват подготовката на семето, което се очиства от примеси. След това чрез студено пресоване се извлича до 70 процента от маслото от семената. Това масло е висококачествено и чисто екологично.
Горещото пресоване позволява да се извлече до 90 процента от маслото.
Екстракцията е най-късен метод, от ХІХ век, при който маслото се извлича чрез разтворител, който прониква в семенните клетки и извлича маслото. Той после се отстранява чрез дестилация. Така се получава нерафинирано синапено масло. Рафинираното се получава след още няколко етапа на пречистване. Полезните свойства на това масло се дължат на неговия състав.
Състав на синапеното масло
Синапеното масло се характеризира с високо съдържание на биологично активни вещества, жизнено необходими за тялото. Това са витамините А, Е, Д, В3, В4, В6, К, Р, полиненаситените мастни киселини, фитостеролите, фитонцидите, хлорофила и други.
В състава на синапеното масло впечатление правят количествата линолова киселина, линоленова киселина, изотиоцианатите, синегринът и всички съставки с мощно антибактерицидно и противотуморно действие.
Полезни действия на синапеното масло за тялото
- Антиоксидантният витамин А действа пречистващо. Витамин В6 насърчава синтеза на витамин Д в чревната микрофлора, а витамин В3 осъществява енергийния метаболизъм в тялото. Витамин К пази тялото от кръвоизливи. Това са само няколко примера за въздействието на съставките на синапеното масло върху организма.
- Отличните противогъбични и антибактериални свойства на синапеното масло се съчетават със затоплящите му свойства, което го прави много добро масажно средство. То се бори успешно с кожните инфекции.
- Външното му действие засяга основно здравето и еластичността на горния кожен слой. Маслото успешно премахва пигментните петна, бързо се абсорбира и изравнява и изсветлява тена.
- При масаж на скалпа, то сгъстява космите, подобрява растежа и здравия вид на косата. Това е най-доброто средство за суха и изтощена коса, защото стимулира кръвната циркулация в скалпа и така подобрява усвояването на мастните киселини и фитонутриентите. Скалпът се съживява, пърхотът изчезва, а сърбежите спират.
- Масажите на тялото релаксират, тонизират кожата, а освен това карат тялото да се изпоти, което подпомага изхвърлянето на токсините от него, както и излишната вода и сол.
- С това масло успешно може да се погрижим и за устните. То ги омекотява и хидратира, премахва сухотата и проблемът с напуканите устни изчезва.
- Синапеното масло намира приложение и в грижата за зъбите и устната кухина. То избелва емайла и предпазва от инфекции.
- При обриви и инфекции може да се разчита напълно на това масло, то подпомага бързото зарастване на раните и порязванията заради антибактериалните и антигъбичните си свойства.
- Естествените слънцезащитни свойства на маслото идват от високото съдържание на витамин Е, така че може да се използва и като крем срещу слънчеви изгаряния.
Противопоказания за използване на синапеното масло
Синапеното масло не се препоръчва на хора, които имат високо киселинен стомах. Не е добра идея да се консумира от тези, които имат неправилен сърдечен ритъм, страдат от колит или панкреатит.
Всички трябва да го употребяват умерено, защото свръхконсумацията му може да навреди и на напълно здрав човек.
Приложение на синапеното масло
Продуктът намира широко приложение в много области на ежедневието поради ценните си свойства.
Синапеното масло в кулинарията
В кухнята това масло е алтернатива на слънчогледовото. С него могат да се приготвят различни храни:
- Служи за пържене и задушаване на месо, зеленчуци и други храни;
- Като съставка в разнообразни салатки и дресинги;
- Като част от консервирането, при киселите краставички и консервите;
- Като добавка към печени продукти.
Приложение на синапеното масло в козметологията, дерматологията и медицината
Тъй като подобрява функцията на епитела на лигавиците и кожата и претожава бактерицидни свойства, синапеното масло намира широко приложение в народната медицина. Основно се използва за лечение на себорея, дерматити, алергични и кожни лезии, лишеи, акне, херпес, псориазис, екзема, микози.
В козметологията приложението му се оправдава от благоприятното влияние върху кожната циркулация на кръвта и заедно с бактерицидните му качества са причина да бъде включено в грижата за кожата на лицето и тялото. То се обсорбира бързо и дълбоко в кожния слой и подхранва, омекотява, почиства и овлажнява кожата, предпазва я от бръчки и преждевременно стареене, както и от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето.
Това масло спира косопада и забавя процеса на естествено побеляване на косата.
Затоплящите свойства на синапеното масло го правят идеално масажно масло.
Дозировка на синапеното масло при различната му употреба
Дневната норма в кухнята е по 1-1, 5 супени лъжици на ден за готвене или подправяне на храната.
Дневната норма масло от синап при лечение на различни заболявания при вътрешна употреба е 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден.
Външната употреба за масажи и лечение е по-свободна, но се ръководи от усещанията върху кожата и следва инструкциите върху опаковката. Аюрведа е разработила цяла система за използването на синапеното масло за лечение и релакс.