Диспепсията представлява състояние, което се свързва с трудно храносмилане. При него засегнати са стомахът и горната част на тънките черва. Протича с оплаквания като гадене, поява на киселини, болки, загуба на апетит, усещане за тежест, повръщане.
Смята се, че диспепсия може да се отключи най-вече при придържане на дадено лице към нездравословна диета. Понякога оплакванията, които я характеризират, могат да се появят и при непоносимост към определен вид храни например /например към бобови храни или морски дарове/. Друг път за появата на диспепсия допринасят изпадането в дълбока депресия, стресът, системното преяждане, злоупотребата с алкохол и цигари.
При съмнения за диспепсия е наложително засегнатото лице да обмисли добре какво слага на трапезата си и да започне да се храни правилно. Ако до 2 седмици неприятните симптоми не отшумят и заедно с тях се появят и други /например отделяне на кървави изпражнения, болки в гърдите, запек, затруднено преглъщане/ задължително гастроентеролог. След обстоен преглед лекарят ще ви пусне необходимите изследвания. Щом се установят причините за заболяването, се стартира индивидуално лечение.
При наличие на диспепсия се налага пациентите да се хранят бавно и да сдъвкват добре храната си. Желателно е да не се приемат много течности по време на ядене. Освен това се препоръчва при едно ядене да не консумират прекалено много продукти от различни видове.