Един от най-често срещаните храносмилателни проблеми е диспепсията. Тя засяга горната част на тънките черва и стомаха. Заболяването е функционално – това означава, че мускулите или нервите, които контролират органите не действат както трябва.
Причините за тази болест не са уточнени. Предполага се, че е предизвикана от неправилна функция на сетивните чревни нерви и неправилното стимулиране на червата от моторните нерви. Друга възможна причина е силно възбудимата нервна система. Излагането на продължителен стрес или приемът на медикаменти също може да доведе до диспепсия.
Диспепсията е хронична болест, която може да продължи до края на живота. Честота на симптомите и оплакванията варират, а диагностицирането става на базата на специфичните проявления и изключването на други болести на храносмилателната система.
В повечето случаи, диспепсията не е особено сериозно състояние, но причинява дискомфорт и влошава качеството на живот.
Симптомите на болестта се изразяват в стомашни болки, оригване и гадене, което може да е придружено с повръщане. Стомахът е подут, а човек бързо се защита с храната. Апетитът е нормален, но още в началото на храненето след няколко хапки засегнатият има чувство за тежест, а апетитът се изпарява.
Най-често симптомите се проявяват по време на хранене. Подуването на стомаха се дължи на газове или ненапълно смлени хранителни частици и храносмилателни сокове.
Често при нервната диспепсия болката обхваща целия стомах. Понякога заспиването е трудно, защото болният е тревожен и изнервен.
Лечението става не само чрез хапчета, но и чрез промяна в начина на хранене. Дневният прием на храна трябва да се разделя на 4 или 5 малки порции, а закуската е задължителна. Плодовете и зеленчуците, в съчетание със зърнени храни и нетлъсти меса, както и млечните продукти са в основата на здравословното хранене. Не бива да се преяжда.
Водата е от изключително значение. На ден трябва да се изпива поне литър и половина.