Никой не обича случаите, в които оризът е станал лепкав и е заприличал на каша след готвенето. Когато оризът стане лепкав или се слепва, това обикновено е знак, че е имало много допълнително нишесте по него, преди да бъде сготвен.
Има още няколко възможни причини породили такъв краен резултат.
- Забелязвали ли сте някога тънкия слой бял прах върху ориза? Когато покрития с нишесте ориз попадне във врящата вода, става лепкав. Най-рационалното решение при такъв случай е да се изплакне. Оризът се изплаква, докато водата стане от бяла на прозрачна. Важен момент!
- Другият фактор, допринасящ за кашестия ориз, е свързан със съотношението ориз към вода. Да не говорим, че марката ориз, който се използва, видът на тенджерата и начинът по който капака приляга, влияят също върху начина на готвене на ориза. Обикновено съотношението при готвене на бял ориз е 1 чаена чаша ориз към 3 чаени чаши вода. Има различни марки оризоварки, които помагат за правилното готвене на ориз.
- Една от най-пренебрегваните стъпки при готвенето на ориз е периодът на почивка. Ако се отвори капакъти се извади оризът с лъжица веднага, след като водата е попила, ще се види, че зърната са неравномерно сварени. Трябва да се остави ориза да си почине. Отстранява се от котлона, открива се и се покрива горната част на тенджерата със суха, чиста, сгъната кърпа. Кърпата ще абсорбира излишната влага и ще предотврати капенето на конденз обратно върху ориза. Оставя се да почине за около 15 до 20 минути, за да може влагата да се преразпредели. Успех!