Няма родител, който да не се притеснява, когато детето му се разболее. Независимо дали става дума за лека настинка с течащ нос, бронхит или шарка, винаги има притеснение. Особено притеснително е, когато личният лекар ви съобщи, че високата температура и двете пъпки на челото всъщност са варицела.
Шарките представляват изключително заразни инфекциозни заболявания, които засягат предимно деца от 1 до 12 години, защото те са най-контактни и същевременно не са си изградили имунитет към тях.
У нас все още се срещат пет вида шарки, като вариолата (едра шарка) се смята за изкоренена в световен мащаб. Но от която шарка да се разболее детето ви е добре да помните, че малчуганите боледуват от шарки много по-леко, отколкото възрастните.
Рубеолата протича със средно висока температура, понякога и с артрит, особено при жените. Тя засяга периферните лимфни възли и е особено опасна за бременните.
Срещу нея има ваксина, която се прилага на деца на възраст 12-15 месеца, т.е. от нея могат да заболеят само по-малки от 12 месеца деца, като и онези, които не са ваксинирани по една или друга причина.
Същата ваксина дава защита срещу още два вида шарка – морбили и паротит. Морбилите се причиняват от вирус, който засяга дихателната система. Нелекувани, морбилите могат да предизвикат ушна инфекция, пневмония, апоплектичен удар, мозъчно увреждане и дори смърт.
Не е безобиден и вирусът, който предизвисва паротит (заушка) . Усложненията от него могат да бъдат загуба на слух, менингит, болезнено подуване на яйчници или тестиси, безплодие и дори смърт в отделни случаи.
Скарлатината е шарка, която се предизвиква от бактерии бета-хемолтичен стрептокок, и е единствената шарка, която се лекува с антибиотик, който се бори срещу бактерията.
Въпреки, че са тежки инфекциозни заболявания, малчуганите се справят с тях и в редки случаи се стига да усложнения вследствие на тях. Шарките протичат доста по-тежко при възрастните, които не са ги преболедували като деца или не са ваксинирани против тях.
Препоръчително е при появата на първите симптоми, да се свържете с личния си лекар и да спазвате предписаното от него лечение.
Статията има само информативен характер и не замества консултацията с лекар.