Хранителните разстройства са сериозен проблем на модерното ни време и засягат все по-широки слоеве от населението. Ето защо е нужно да се разпознават симптомите и да се реагира навреме. Оказва се, че анорексията засяга и малките деца.
Същност на хранителните разстройства и видове
Специалистите отделят четири вида хранителни разстройства:
- Анорексия - отказ от храна;
- Булимия - безконтролно хранене, последвано от предизвикано повръщане на храната;
- Пристъпно преяждане - неконтролируем пристъп на преяждане, което повечето хора не смятат за тревожно;
- Орторексия - мания към здравословно хранене.
Разстройствата засягат не само момичета в тийнейджърска възраст, но и деца. Пациент с тежка анорексия се оказва 11-годишно момче, страдащо от манията, че е дебело.
Орторексията също е сериозно и опасно състояние, тъй като при този проблем стремежът към здравословна храна води до хранене само със сурови продукти, а това се превръща в проблем по-късно. Болестното състояние е аналогично на анорексията и води същите последици след себе си.
Разстройствата в храненето са външна проява на психически проблеми според психолозите. Страдащите са хора, които са перфекционисти в работата си или в училище. Когато не успеят да достигнат резултатите, които са си поставили като цел, те изпадат в депресия и отключват хранителни разстройства.
Психолозите предупреждават, че хранителните разстройства са много трудни за лекуване. При някои пациенти постигат успех, но не винаги той е траен. След години болестта е възможно да се завърне.
Лечение на хранителните разстройства
За лечение се използва терапията, създадена специално за такъв тип проблеми и тя дава в момента най-обнадеждаващи резултати в световната практика. Основната цел на терапията е промяна на поведението на хранене на пациента. Ако се установи проблемът още в ранната му фаза, той се решава без лекарствени средства. В по-лошия случай се прилагат лекарства, с които се потиска степента на тревожност.
Има случаи, при които не само стресът, или ниската самооценка са причина за хранителни разстройства. Съществува и генетично предразположение, но все пак социалните предпоставки са водещи.
Как да се открие проблемът?
Специалистите съветват да се наблюдават навиците на хранене на децата, особено в тийнейджърската възрастта. С повишено внимание трябва да се следят симптоми като фокусиране на вниманието върху тялото, непрекъснати оплаквания от излишни килограми, както и засилено внимание към храната.
Настроенията също са показателни при децата с анорексия, защото мозъкът реагира на глада. Депресията, апатията, отдръпването от приятелите и затварянето в себе си са тревожни признаци, които не бива да се неглижират.