Има ли значение облеклото за начина, по който възприемаме другите? Как емоционалното състояние се отразява на начина на обличане? На тези въпроси различните хора ще дадат разнообразни отговори.
Ако направим един бърз преглед с помощта на поговорките и крилатите фрази, ще установим, че емоциите и дрехите са свързани повече, отколкото предполагаме. Един от първите социални уроци ни учи, че по дрехите посрещат. Друга крилата фраза ни напомня, че човекът прави дрехата, а не дрехата човека. Начинът, по който се носят дрехите, определя как ще бъдат оценени от околните.
Затова резултатите от изследванията, чиято цел е да установят връзката между емоционалното състояние и дрехите, които избираме, изобщо не са изненадващи. Те сочат пряка връзка между двете неща в живота. Особено при жените.
Какви дрехи избираме при различни емоционални състояния?
Когато са в депресия, жените най-често посягат към дънките и ги комбинират с развлечено горнище или пуловер. Щастливите жени винаги обличат дрехи с точната мярка. Изборът обикновено пада върху качествените материи и светлите тонове.
Само 30 процента от жените носят деним, когато са щастливи. Най-вероятно обяснението е в това, че депресията е състояние, на което напълно съответства стилът неглиже, тоест пренебрегване на естествените желания.
Към дрехите и аксесоарите, които са предпочитани при добро настроение, са шапки, обувки и бижута.
Това показва само едно: дрехите не само че оказват въздействие на околните, но са и отражение на самочувствието, настроението и тонуса на този, който ги носи. Значи дрехите имат психологическа сила и правилният им избор оказва влияние върху щастието на хората. Имаме пълно право да говорим за щастливи дрехи, както говорим за щастливи хора. Ако трябва да потърсим някаква дефиниция за такава дреха, то тя е тази, която подчертава тялото на дамата и най-вероятно е в светъл цвят.
Според същото изследване, ако дамата е щастлива, вероятността да обуе любимите си обувки се увеличава пет пъти. Щастливата жена носи шапка два пъти по-често.
Интересно е обяснението защо панталоните от деним се избират най-често при състояние на депресия. Дънковият панталон не стои добре на всеки. Много често този модел е зле ушит и не стои на фигурата на човека, който го носи.
Когато обаче някой е в депресия, той не се интересува от вида си, защото не желае да бъде забелязван. Тогава дънките са под ръка. Дрехите явно имат силата да правят хората щастливи. Със сигурност поне жените. Дънките трябва да бъдат оставени при това положение някъде съвсем назад в гардероба.