Ezine.bg»Статии»Спорт»Щастието не е в парите, а в спортуването

Щастието не е в парите, а в спортуването

щастие със спорт

Щастие с пари не се купува. Не, не мислете, че популярният рефрен е клише. Твърдението беше наскоро доказано от изследователи от Йейл и Оксфорд. Според експертите упражненията и спортът имат освен физически ползи за здравето, така и психически. Те ни правят много по-щастливи, отколкото постигането на по-добър икономически статут.

В изследването, публикувано в научното списание The Lancet, учените събрали данни за физическото поведение и психическото настроение на над 1. 2 милиона американци.

Участниците можели да избират измежду 75 вида физическа активност – от косене на тревни площи, грижи за децата и домакинска работа до вдигане на тежести, колоездене и бягане.

Те били помолени да отговорят на следния въпрос: Колко пъти сте се чувствали психически болни през последните 30 дни, например, поради стрес, депресия или емоционални проблеми? Също така били запитани за доходите и физическата им активност.

Данните показали, че хората с по-голяма физическа активност са много по-щастливи. Анализът на попълнените анкетни карти също така ясно доказал, че хората, които нямат достатъчно физическо натоварване, се чувстват зле поне 63 дни в годината, докато тези, които са по-активни, едва 35.

спортът ни прави щастливи

Учените установили, че хората, които спортуват, се чувстват също толкова добре и щастливи, колкото и хората, които печелят с около 25 хиляди долара на годишна база повече, отколкото е средното за страната.

Според данните трябва човек да печели поне два пъти повече от средното за страната, за да се почуства също толкова добре, колкото и от редовните физически упражнения.

Разбира се, не трябва и да се прекалява със спорта. Физическата преумора може да се окаже изключително вредна за психичното здраве. Според експерти най-добрият вариант за постигане на щастие със спорт е от три до пет тренировки, всяка с продължителност от 30 до 60 минути на седмица.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest