Гроздето е един от най-верните приятели на сърцето. Хората, които редовно консумират грозде имат понижен риск от сърдечно-съдови заболявания и диабет, твърдят американански учени, цитирани от вестник "Дейли телеграф".
"Вероятната причина за благоприятния ефект на гроздето върху сърцето е, че фитохимикалите в този плод предпазват сърдечните клетки от вредното въздействие на метаболитния синдром", обяснява доктор Стивън Болинг от изследователския екип от Университета в Мичиган.
Названието "Фитохимикали" произлиза от гръцката дума "фито" (растение). Те са естествени съставки на растителните храни, които съдържат не само въглехидрати, витамини, микроелементи и фибри, но и фитохимикали.
Фитохимикалите участват в профилактиката на редица хронични и злокачествени заболявания и подобряват имунитета. Те са важни микрохрани, подобно на витамините, антиоксидантите и микроелементите.
Гроздето понижава кръвното налягане, подобрява функциите на сърцето и намалява други рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания и метаболитен синдром, който често предшества развитието на диабет тип 2.
За целите на изследването специалистите от Мичиган са направили опити с мишки. Гризачите били разделени на две групи. На първата група били давани храни, обогатени с прах от черно, бяло и червено грозде.
След три месеца изследователите установили, че първата група има по-ниско кръвно налягане, подобрени сърдечни функции и понижени показатели на възпалителни процеси в сърцето и кръвта.