Ezine.bg»Статии»Любопитно»Миш-Маш»Сърцата на влюбените бият в синхрон

Сърцата на влюбените бият в синхрон

Сърцата на влюбените бият заедно

Сърце. Кое е първото, което се сещате, когато чуете тази дума? Предполагаме, че не е органът, който тупти в гърдите ви, а любовта е първата асоциация, която правите.

Тя е едно от най-прекрасните усещания – и никой никога няма да ви каже обратното, дори и в момент на тежко разочарование или раздяла. Любовта на практика играе с нас – със съзнанието ни и с хормоните ни. Заради това се чувстваме и толкова щастливи, когато сме влюбени.

Ползите от обичта са много – отдавна се говори, че тя облекчава болката, че влияе позитивно на нервната ни система. Доказаа се обаче, че сърцата на двама влюбени се свързват не само емоционално, а и физически – холаднски учени доказаха, че сърцата им бият в синхрон.

Те вярват, че синхронизираният пулс е белег на силен интерес. Тестът е проведен със 140 души, за които са били организирани бързи срещи в специални кабини. Те имали по 2 минути за гледане и 2 минути за говорене, като през това време специални сензори отчитали жизнените им показатели, а погледа и движенията са били записвани.

Влюбени

Така учените установяват, че не езикът на тялото, а пулсът издава привличането. Д-р Маришка Крет обяснява, че проучването е базирано на отдавна известни факти.

Знаем, че има хора, които си подхождат, но между тях няма искра. Искахме да установим дали искрата има количестен показател, посочва още тя.

Едва при 16% от двойките и двамата участници проявяват желание за втора среща. Оказало се, че пулсът и проводимостта на кожата при тези 16 процента били синхронизирани. Физиологията дава по-добра оценка, добавя д-р Елишка Прочазкова от холандския екип. И също подчертава, че вярването, че езикът на тялото дава отговори, може би не е толкова вярно.

Подобно изследване беше проведено и през 2017 г. от калифорнийски учени. Тогава Емилио Ферар открива, че сърцата на влюбените двойки бият в синхрон, когато са един до друг. И още – синхронизира се и дишането им. За да се уверят в резултата, по-късно учените го повтарят: чрез разместване на двойките. Синхронизация тогава обаче не е имало.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest