Джодженът е добре познато у нас растение, тъй като вирее в централната и южната част на континента. Латинското му наименование е Mentha spicata от семейство Labiatae.
Ясно е, че това е един от видовете мента и се използва като подправка за бобени ястия, риба, картофи, грах, при готвене на някои видове месо и дори в някои свежи алкохолни коктейли. Всъщност, това е една от най-използваните традиционни подправки в българската кухня. Тъй като има много силен и характерен аромат, джодженът много внимателно се съчетава с други подправки, за да не убие техния вкус и аромат.
Съществената разлика от обикновената мента е, че джодженът не съдържа много ментол. Въпреки това полученото масло има подобен аромат като ментовото, но вкусът му е по-сладък. Цветът му е бледожълт или зеленикав. Може да го познавате и като гизум или гьозум от по-старите хора, които все още препоръчват запарката от него при диария.
Извлекът се получава чрез метода на парната дестилация от цъфтящите цветове по върховете на растението.
И въпреки че растението е много добре познато, етеричното масло от джоджен не е така популярно, независимо от ползите му за храносмилането. То облекчава метеоризма и потиска гаденето, повръщането и запека. Има бързо и благоприятно действие при хълцане, стопирайки го мигновено. При лошо храносмилане може да се приложи външно - чрез нанасяне върху корема или да се приеме вътрешно като добавка под формата на капсула.
Помага при проблеми в дихателната система, успокоява раздразнената и сърбяща кожа и стимулира ума. Маслото от джоджен може да ви отърве от упоритото главоболие, мигрена, хрема, синузит. Използвайте го при настинка, грип, бронхит, астма за премахване дискомфорта от симптомите на съответния здравословен проблем. Може да се нанесе по гърба и върху гърдите, или в дифузер, който да разпространи аромата му в цялата стая.
Сред ценните съставки, които съдържа маслото от джоджена, са пиненът, карвонът, линалоолът, лимоненът, мирценът, ментолът и други. Негово голямо предимство е, че не е дразнещо или токсично и затова не изисква предпазни мерки при употребата му.
Терапевтичните свойства на извлека от джоджена са разнопосочни. Може да се ползва като антисептик, има спазмолитично, стимулиращо и тонизиращо действие. Действа като стимулант на психично ниво и зарежда тялото при умствена умора. Премахва психическото напрежение, действа положително при стрес. Може да се приложи в дифузер, аромалампа или да се нанесе малко количество на врата - директно върху кожата. Същото се прави и ти емоционален дисбаланс и честа смяна на настроенията. Увеличава издръжливостта, умствената острота, паметта и комуникативните способности.
Лечебното действие на маслото от джоджен е широко. То тонизира и зарежда при психическо изтощение. Ментолът го прави подходящо за приложение при кожни проблеми дори при децата. Действа много добре при мазна и смесена кожа. Обира излишното омазняване, изравнява тена, свива порите и връща сиянието на кожата.
Щом се отнася до косата, може да помогне да премахване на пърхота, ако се нанесе върху скалпа или се добави към шампоана за коса.
Освен за храносмилателни смущения може успешно да се прилага при заболявания на дихателните пътища и кожата. Помага на жените при болки по време на месечния цикъл, при бяло течение или други подобни проблеми. Препоръчва се и при бодежи в сърдечната област.
Масло от джоджен често си прибавя в инхалаторите, в маслата за масаж, в кремовете и лосионите.
Ако се нанесе директно, може да облекчи акне, да почисти силно замърсената кожа, да подейства добре при дерматит, възпаление на венците и зъбобол. При кожни проблеми се прилага директно върху засегнатите зони с помощта на тампон. Може да го срещнете като съставка в различни видове паста за зъби, вода за уста, продукти за жабурене. Ако имате проблем с неприятен дъх, използвайте 1 капка масло от джоджен, разредено с вода за гаргара.
Може да се използва от хора, които имат хемороиди - ще улесни лечението.
Билката действа положителни при хормонални проблеми и нарушения. Може да възвърне баланса и да помогне на жени с прекалено окосмяване или натрупване на подкожни мазнини.
Маслото от джоджен може да помогне, ако имате гъбички. Ако нанасяте по малко от него всеки ден върху гъбички по ноктите на ръцете или краката, скоро ще забележите, че започват да изчезват. Дори след като вече не ги виждате, правете процедурата още седмица за затвърден и траен ефект.
Промивки с маслото могат да се правят, ако разредите няколко капки в 500 мл вода. Ако разполагате с вана у дома, може да се отдадете на релакс, възстановяване и пълноценна почивка, добавяйки няколко капки масло от джоджен.
Не се изненадвайте, ако откриете джоджена като съставка на някои парфюми. Най-често се среща в комбинация с лавандула и жасмин. Ароматът е свеж, ненатрапчив, с усещане за лекота и неангажираност.
Други етерични масла като масло от босилек, евкалиптово масло, лавандулово масло, масло от розмарин и жасминово масло правят много добър тандем с маслото от джоджен, тъй като имат също такъв характерен силен аромат, който се съчетава добре с този на екстракта от растението джоджен.