Заседналият начин на живот е един от проблемите на съвременността. В динамичното ежедневие сме приковани пред компютъра, телевизора или на работното място и почти не се движим.
Това е един от парадоксите на съвременния живот, в който все по-често се налага да говорим за обездвижването и последиците от това в здравословен план.
Тези проблеми са доста сериозни, защото включват затлъстяването и болестите, които то причинява; проблемите със сърцето, които носят огромен риск за живота.
Научен екип на университета в Копенхаген стига до извод, че нормални всекидневни дейности като бързото ходене и работата в домашната градина само за половин час на ден увеличават нивата на хормон, потискащ апетита. Той намалява и нивата на захарта в кръвта.
Малко е странно, но тези резултати са валидни само за мъжете. Най-вероятно причината се корени в разликите в мъжката и женската физика. Значение има и това, че жените не се претоварват физически колкото мъжете.
Според учените съществува връзка между физическата активност и хормон, който пряко намалява риска от диабет. Този хормон, който е пептид - GLP1, намалява охотата към храна, засилва производството на инсулин и сваля кръвната захар.
С опити е установено, че упражненията могат да предизвикат отделянето на хормона, но до окончателни резултати не се е стигнало. За изследването са били ангажирани 1300 мъже и жени, които са били под ежедневно наблюдение.
Нивата на визирания хормон са измервани преди и след като участниците пият глюкоза, която е давана на прекалено слаби хора, за да се храни организмът им. С проверка е установено доколко физическата активност е засилвала секрецията на хормона.
Като резултат може да се изтъкне, че 30 минути умерена активност увеличава нивата на хормона при мъжете, но при жените не се получава така.
Предполага се, че причината е в това, че жените имали по къса дневна активност, около 20 минути. Те сами намаляват натоварването, тъй като продължителната физическата активност не им е присъща колкото на силния пол.