Всяка година си повтаряме, че трябва да пазаруваме по-малко, но не удържаме на изкушението и обикновено в края на декември хладилникът не може да се затвори от всякакъв род купички, в които има по нещо останало.
Обичайно след обилната коледна трапеза остава много недоизядена храна, която се чудим какво да правим - да я съхраним за следващите дни, да я изхвърлим и т.н.
Ето няколко практични идеи какво да правите с остатъците от коледната вечеря.
1. Превърнете остатъците от коледния хляб в чисто ново ястие. Дори да е станал твърд, не го изхвърляйте.
Пригответе го по следния начин: Разрежете хляба на дължина или пък на филии, без да ги откъсвате една от друга. Намажете го хубаво с пресован чесън. Със сирената, които също са ви останали, напълнете хляба и запечете върху хартия за печене в продължение на 15 минути. Сервирайте свежите брускети със свежи подправки като розмарин или мащерка.
По същия начин за плънка може да използвате и остатъците от коледната трапеза от месо и колбаси.
Много коледни ястия, които сте приготвили за празниците, могат да се трансформират впоследствие в паста или апетитна запеканка. Например да вземем месото от печена пуйка или свински пържоли.
Ако ги нарежете на ситно и задушите с малко чесън и босилек, е напълно достатъчно за едни бързи и вкусни спагети. Дори няма нужда да правите сос. Настържете остатъците от сирене и ястието ви е готово.
По същите начини може да ползвате дребни остатъци от коледна храна, за да направите омлет или киш.
За киша използвайте готово бутертесто, което разстелете в тавичка и оставете борд.
Добавете плънка по желание - може дори да комбинирате месо с картофи или ориз, както и със зеленчуци от гарнитурата като карфиол, брюкселско зеле, броколи, а отгоре заливате с 3 яйца, 1 ч.ч. течна сметана, овкусени със сол, черен пипер и индийско орехче.
Кишът предполага и наличието на настъргано твърдо сирене, но ако плънката ви е доста питателна, може да пропуснете сиренето.