Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Загуба на костна плътност - защо е толкова опасна?

Загуба на костна плътност - защо е толкова опасна?

загуба на костна плътност

На костите трябва да се гледа като на част от живата тъкан на тялото. Нервите, кръвоносните съдове и костният мозък се причисляват костите към живите тъкани в тялото.

Костите не са в застой, те непрекъснато се саморазграждат и възстановяват и ако тези процеси не са в баланс, костната плътност намалява. Костите се превръщат в порест материал, който е рисков за здравината им. Възрастта, полът и начинът на живот са определящи за развитието на процеса.

Как се дефинира понятието костна плътност? Това е обема от минералите, съдържащи се в костите, благодарение на които те са здрави и силни. Когато костната плътност намалее, говорим за състояние, наречено остеопения.

Остеопенията не предизвиква дискомфорт на човека, не е свързана с болки или други тревожни състояния, но тя отваря вратата на остеопорозата - заболяване, при което костите губят здравината си и се чупят лесно. Остеопенията е обратимо състояние и превенцията му не изисква нещо много специално.

Приемът на достатъчно калций, набавянето на необходимите на тялото протеини, поддържането на нивата на витамин D, активният живот, отказът от тютюнопушене и ограничаването на кофеина са достатъчни, за да опазят костите от по-нататъшно увреждане.

При значителна загуба на костна плътност настъпва остеопороза. Количеството на разрушената тъкан е повече от това на новоизградената. Загубата на костно вещество прави костите порести и лесно чупливи. При счупване на прешлен настъпва инвалидизиране, някои счупвания изискват незабавна операция.

Фрактурите освен това са болезнени и носят много негативни усещания на пострадалия. В борбата с остеопорозата се включват много медикаменти, спиращи процеса на разграждане на костното вещество.

загуба на костна плътност - рискове

Фрактурите, съпътстващи остеопорозата, не са единствената изява на намалената костна плътност. Процесът променя в силна негативна посока и лицето. Известно е, че черепът на възрастен индивид е изграден от 74 на брой кости, които са групирани на чифтове, а така също съществуват и нечифтни. От тях 66 на брой образуват лицевия дял. При това положение няма как лицето да не се промени при загуба на плътността на костите. И то се променя.

Промените в лицевите кости и венците повлияват на формата и обема на устните. Кожата провисва заради намаления обем, а заедно с това се вижда и некрасива двойна брадичка.

Челото губи от обема си и се появява скосяване назад. На носа се получава изостряне или изгърбване заради загуба на костна плътност в самата му основа. Целият силует на черепа се променя.

При намаляване на костната плътност очите потъват дълбоко в орбитите и се появяват тъмни кръгове, а кожата в излишък става на торбички около всеки клепач. Веждите също губят обичайната си форма и всичко това загрозява и състарява неимоверно лицето. Затова профилактиката може да бъде от решаващо значение за забавяне на загубата на толкова важната костна плътност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest