Психичното здраве е не по-малко важно от физическото. Понякога един психичен проблем може да превърне живота ни в кошмар. Например – депресия, тревожност, фобия, криза на личноста и т.н. са все състояние, които изискват незабавна помощ.
Подлагането на продължителен хроничен стрес, проблемни взаимоотношения или служебни тревоги също могат да доведат до сериозно разклащане на психичното ни здраве.
Ако отчитате, че вашето психично здраве е нестабилно, ето какво може да направите, за да го подобрите? Следвайте и изпълнявайте стриктно този план от няколко стъпки, за да си помогнете при разклатено психическо здраве.
1. Установяване на проблема и справяне с него
Обикновено в по-леките случаи на разклатено психично здраве човек сам може да установи кое е причинило тази нестабилност в неговата психика и в неговия живот. Опитайте да идентифицирате проблема.
Направете си списък със стресиращи събития, които са се случили през последната година. Отсейте най-важните за вас и вижте как сте реагирали на тях. Отделете настрани тези проблемни ситуации, които смятате, че не са разрешени достатъчно успешно. Вижте с кои може да се справите сами и да ги елиминирате.
Може би имате нужда да промените работата, да смените жилището, да прекратите някоя токсична връзка. Дори да ви е трудно, опитайте да направите промяната. Едновременно с това отделете онези части от проблема, с която сами не може да се справите, и потърсете помощ.
Обърнете се например към семеен консултант, психолог, психотерапевт, брокерска агенция, към роднини и приятели, които може да са ви от полза.
Разрешаването на основните проблеми, които оказват негативно влияние върху живота ви, трябва пряко да доведе до стабилизиране на психическото ви състояние.
2. Подредете дома и живота си
Хаосът около вас се отразява негативно и на психическото ви здраве. Както се казва – хаосът в дома е хаос и в ума. Направете така, че да живеете в среда, изпълнена с ред и хармония. Изхвърлете стари вещи, които са напълно излишни, от дома си. Подредете работното си място. Разчистете тавана и мазето. Опростете пространството, в което прекарвате най-много време.
Отървете се и от излишните връзки с хора, които само ви натоварват и обременяват. Ограничете контактите си с тях. Стремете се да прекарвате повече време с хора, които ви зареждат и с които може да споделяте. Така ще намалите психическото натоварване и ще получите повече стабилност.
3. Пийте успокояващи билкови чайове
Някои билки могат да подпомогнат по-леките състояния на разклатено психично здраве. Такива са маточина, валериана, хмел, жълт кантарион и други. Може да започвате и да завършвате деня с един успокоителен чай. Предлагат се и готови билкови комбинации за запарки, които имат успокояващо действие.
Ако не си падате по чая, попитайте в аптеката за хранителна добавка със сходно действие. Но предварително уточнете какво е преобладаващото състояние при вас – напренгатост, тревожност, депресивност, хиперактивност... Това е необходимо, тъй като за различните състояния са подходящи различни билки.
4. Йога, спорт, разходка сред природата
Всички изброени дейности водят до стабилизиране на разклатеното психично здраве. Някои практики от йога са особено благотворни при хроничен стрес, тревожност, страхове – особено дихателните техники.
Допирът с природата пък категорично действа целебно на психиката. Затова използвайте всички възможности да прекарвате свободното си време сред красиви природни гледки, край реката, до езерото или където другаде си харесате.