Маслата са идеалната козметика. Те са богати по състав, а естественото и пълно усвояване от кожата ги превръща в изпитан от времето метод за ефективна грижа. При правилна употреба техните компоненти могат да решат почти всички проблеми с кожата на лицето и да премахнат рецидивите.
Разнообразни растителни части могат да служат като суровини за производството на естествени масла: зърна и семена (лен, слънчоглед, коноп), ядки (орех, кедър или бадем), плодове (кайсия, авокадо, маслина, диня, праскова, гроздови семки), зеленчуци, билки (роза, градински чай, шафран), подправки (джинджифил, канела или карамфил) и пр.
По вид и консистенция те се разделят на течни, плътни или твърди. Твърдите са ший, кокос, палма, кафе и какаово масло. Плътните включват такива като авокадово масло, рициново масло и от житна трева. Всички останали са течни.
Разграничавайте базовите растителни масла или "основни" от етеричните масла, които имат повишена наситеност на компонентите и поради това не могат да се използват в чиста форма.
Поради особеностите на тяхната молекулярна структура растителните масла проникват много дълбоко в кожата, разширявайки своя подхранващ ефект върху дълбоките слоеве на епидермиса (дори най-добрият крем, не обогатен с масла, може да повлияе само на първия слой на кожа). Всяко масло е почти пълен набор от витамини и киселини, които лекуват кожата и в същото време имат козметичен ефект и това определя ползите от тяхното използване.
Ето кои са видовете основни масла за регенериране кожата на лицето, които могат активно да помогнат в грижата за вашата кожа и запазването ѝ млада и красива.
Зехтин
Не без основание той придоби такава популярност като козметичен продукт. Маслото съдържа голямо количество витамини, необходими за кожата. Например Е и А, които удължават младостта на кожата, правят я по-еластична и хидратирана. Освен това зехтинът съдържа витамини D, K, B, както и полезни мононенаситени мазнини, които са необходими за поддържане на кожата в добро състояние.
Зехтинът не е алергенно вещество, така че може да се използва дори за чувствителна кожа. Особено се препоръчва за стареене и суха кожа. Маслото не само овлажнява, но и забавя значително процеса на стареене. Освен това ускорява процеса на регенерация на клетките, което допринася за нейното подмладяване. Използването на зехтин позволява не само да предотврати появата на бръчки, но и да изглади малките, които вече са се появили.
Арганово масло
Най-рядкото и скъпо в света е аргановото масло. Използва се както самостоятелно, така и като основа. Има огромен набор от приложения, базирани на лечебни свойства. Предотвратява преждевременното стареене на клетките, удължава младостта и запазва красотата за дълго време, поради факта, че активира възпроизводството на колаген в клетките, което гарантира стягане на кожата и гладкост. Съдържа антиоксиданти, които предотвратяват преждевременното стареене, бръчките се изглаждат и предпазва от рак. Има антибактериален ефект, блокира огнищата на възпаление, успокоява раздразнената кожа и подпомага бързото зарастване на кожните микропукнатини, предотвратявайки появата на акне. Имат и защитен ефект, който отблъсква атаките от ултравиолетовото лъчение и ниските температури.
Масло от авокадо
Маслото от авокадо е добър защитен филм срещу UV лъчите. Отличната абсорбираща способност, както и неговите овлажняващи и омекотяващи свойства, са полезни за стареещата кожа и за кожата около очите. Няма смисъл да се използва чисто масло от авокадо, полезно е в смес с масло от кайсия, праскова и гроздови семки. То е добра основа етерични масла.
Маслото от гроздови семки
Маслото от гроздови семки е в състояние да компенсира загубата на собствени мазнини от кожата и косата, които са станали сухи в резултат на използването на козметика и оцветители. В същото време то бързо се абсорбира, не е в състояние да запуши порите на кожата и нормализира мастния баланс, поради което е подходящо за всички типове кожа.
Маслото от ший
Маслото от ший има високи нива на токоферол, естествени стероиди и полифеноли. Заедно тези естествени съставки имат благоприятен ефект върху сухата застаряваща кожа, като я овлажняват, стимулират и правят по-еластична. За млада кожа това лекарство ще помогне в случай на склонност към акне, тъй като е некомедогенно и противовъзпалително. Маслото от ший е твърдо и трябва да се разтопи на водна баня преди употреба. Използва се както самостоятелно, така и като основа за етерични. Често се използва за приготвяне на кремове, гелове и мехлеми.
Масло от черен кимион
Маслото от черен кимион се използва в козметиката за лечение на много кожни патологии. Редовното му използване против стареене на кожата произвежда стягащ ефект, тя ще изглежда по-свежа и по-еластична. Освен това елиминира лющенето, а витамин В в състава му нормализира водния баланс. Също помага да се избегне появата на отоци и фини бръчки, както и да се намали дълбочината на големите. В чист вид този продукт може да се прилага само върху някои от най-проблемните области на кожата, където е желателно да се получи бърз лечебен ефект.
Масло от пшенични зародиши
Маслото от пшенични зародиши също има стягащ ефект. То укрепва капилярите, като по този начин запазва лицето от появата на така наречената „мрежа“. Подобрява овала на лицето, особено полезно за отпусната кожа, тъй като има свойства да прониква в най-дълбоките и слоеве, насищайки я с влага. Въпреки това, когато го използвате, трябва да се помни, че то има едно от най-високите комедогенни свойства и следователно не трябва да се използва върху мазна кожа. Нанася се чрез добавяне на няколко капки към готовия фабричен крем непосредствено преди нанасянето му върху почистена кожа. В естествената си форма е много вискозно, така че за употреба се смесва и с течни основи като масло от гроздови семена, кайсия или праскова.
Масло от шамфъстък
Маслото от шамфъстък е избелващо, бори се срещу старчески петна и лунички, може да премахне следи от акне, мрежата от капиляри и пукнатини по устните.
Масло от облепиха
Маслото от облепиха (морски зърнастец) може да се използва в чист вид само при обработка на засегнатите области, тъй като има подчертан оцветяващ ефект. Смесва се с почти всички основи, използва се за създаване на кремове и маски.
Масло от зелено кафе
Маслото от зелено кафе е едно от най-благородните и най-скъпите, то е съставка в мехлемите за псориазис, изгаряния, свързани с възрастта промени под формата на пигментация.
Масло от семена на броколи
Маслото, получено от семената на броколите, което е не много познато, може да се счита за източник на естествен силикон поради високото съдържание на ерукова киселина, която действа като стабилизатор. Нанася се в чист вид и се добавя към лосиони, балсами и червила.
Маслото вечерна иглика
Екзотиката включва масло, направено от вечерна иглика. Това е много скъп продукт, защото се получава от цветни семена. Характеристика на това вещество е способността му да усилва ефекта на някое от базовите масла, към които е добавена вечерна иглика, и по този начин да подобрява терапевтичния ефект. Има противопоказание за употребата му - това е заболяване на псориазис.
Също така основните масла включват масло от бразилски и обикновен орех, фъстъчено, бадемово, синапено, кедрово, рициново, кокосово, палмово, сусамено, ленено, от пъпеш, от праскова, от диня, от жожоба, репей, макадамия, жълт кантарион, невен и др. Общо има почти 50 вида.
Съвети при употреба на регенериращи базови масла
Преди да използвате маслото, не забравяйте да проверите дали имате някакви противопоказания за употребата на това конкретно вещество, което може да е свързано със съществуващи заболявания. Пример е такова сериозно заболяване като псориазис, при което използването на масло от вечерна иглика е неприемливо. Във всеки случай, ако имате здравословни проблеми, трябва да се консултирате с вашия лекар, преди да използвате нови продукти за грижа за кожата.
Използването на масла за грижа за лицето се дължи както на уникалността на свойствата на всяко от тях, така и на индивидуалните характеристики на кожата на всеки отделен човек. Дори със 100% натурален състав, маслата не са универсална панацея, трябва да се използват разумно. За да изберете основата за правилна грижа, първо, трябва да се консултирате козметик, да определите вида на кожата и причината за проблемите върху нея.
Ако смесвате няколко вида масла, имайте предвид, че не всички могат да се комбинират. Някои се използват само в чиста форма и повече от пет съставки могат да се комбинират в един състав.