Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Красота»Лице и Тяло»Правилната грижа за чувствителна кожа

Правилната грижа за чувствителна кожа

чувствителна грижа

За чувствителна кожа говорим, когато става въпрос за непоносимост към козметични продукти, независимо дали се причисляват към декоративната или бялата козметика, или пък служат за поддържане на проблемна кожа.

Чувствителната кожа се характеризира с това, че е загубила функцията си на бариера срещу външни патогени и е станала пропусклива към тях. Този проблем обикновено върви редом с увеличена дехидратация и това я изсушава допълнително. Реакцията на кожата е повишена чувствителност.

Дефиниране на понятието чувствителна кожа

Чувствителната кожа е много актуално състояние в съвременния живот. Терминът е общо понятие, с което се изразява непоносимостта на кожата към употребата на козметични препарати, в резултат на различни причини.

Симптоми и оплаквания

Симптомите се проявяват предимно субективно - те се изразяват с парене, боцкане, сърбежи, болка, дискомфорт и други негативни усещания. Субективните симптоми са свързани с представа за външния вид и често са доминиращи, като нерядко водят и до депресии.

Обективните оплаквания са много дискретни - изразяват се във фина промяна към сухота на кожата, леко зачервяване. Тези симптоми се появяват при ползване на всякакви козметични препарати, но постепенно засегнатата кожа става нетолерантна и към много други препарати за локална употреба.

Чувствителната кожа е най-често е фина и тънка. Тя лесно реагира на температурни промени като се зачервява силно, появява се засилен дискомфорт, сърбеж и други неприятни симптоми. Чувствителната кожа обикновено е деликатна и склонна към алергии и изсушаване.

Симптомите на чувствителната кожа не са ярко изразени, а едва доловими и уклончиви, което усложнява поставянето на диагнозата и намирането на причините за състоянието.

Чувствителността на кожата може да се прояви с различен тип дерматит, поява на уртикария или комбинация от тях, а причината се локализира след клинично наблюдение или с тестване.

Причини за чувствителна кожа

правилна грижа за чувствителна кожа

Основната причина за поява на чувствителност на кожата е прекалената употреба на различни козметични средства.

Друга причина е наличието на на дерматологични заболявания от рода на розацеята, себорейния дерматит, атопичния дерматит, а също и акнето. При тези заболявания кожата проявява особено силна чувствителност към препаратите за почистване и декоративната козметика.

Кожата след 50-годишна възраст много често става чувствителна поради изсушаването и променената структура на кожния слой в тази възраст.

Чувствителната кожа може да бъде и генетично предопределена. Такива хора от най-ранна детска възраст страдат от сърбежи и зачервяване.

Този проблем може да засегне, както жени, така и мъже, но при жените е много по- често срещан поради това, че те използват много повече козметика.

Тестване за чувствителна кожа

Точният начин за установяване дали кожата е чувствителна и причината за това състояние е консултацията със специалист дерматолог. Необходим е обстоен преглед и евентуално извършване на тестване с продукти.

С този вид тестване може да се установи чувствителност към много широка гама продукти.

Характеристики и проявления на чувствителната кожа

1. Зачервяване - предизвиква се от реакция към алергени или при съприкосновение с фактори на температурата и околната среда.

2. Щипане - получава се при слънчево изгаряне или използване на неподходящи козметични продукти.

3. Парене - причина са по-суровите климатични условия и употребата на по-силни продукти, които кожата не толерира.

Грижа за чувствителната кожа

Грижата за чувствителната кожа е много важна за овладяване на симптомите. Основното е индивидуалната реакция при всеки човек, защото хората принципно реагират на различни дразнители. Някои общи препоръки е добре да се спазват от всички:

как да се грижим за чувствителна кожа

- Промяната в начина и режима на хранене - в менюто е добре да се включат повече продукти, съдържащи витамин С и антиоксиданти. Въглехидратите и мазнините трябва да се ограничат.

- Ежедневният душ трябва да бъде съвсем кратък - продължителното излагане на водните струи дразни кожата. Водата не бива да бъде гореща.

- Антибактериалните продукти не са добра идея при чувствителна кожа. Те съдържат алкохол, който изсушава допълнително кожата.

- Премахването на всички дразнещи препарати - много от използваната козметика съдържа съставки, несъвместими с чувствителната кожа. Трябва внимателно да се подбира козметиката.

- Използването на определени етерични масла - те имат благоприятен ефект, защото омекотяват и успокояват кожата. Маслата на равнеца и лайката, както и на лавандулата и чаеното дърво не са подходящи, защото са силно концентрирани и не се приемат добре от всяка кожа.

- Козметиката трябва да е подбрана за чувствителна кожа - качествените продукти, предназначени точно за типа кожа са гаранция, че няма да се появят проблеми при използването на продукта.

Козметика за чувствителна кожа

За почистване на чувствителната кожа са подходящи средствата без ароматизатори, както и тези, които не съдържат алкохол. Препоръчват се продукти с меко действие, както темности, така и гелове.

Овлажняващите продукти са подходящи за премахване на сухотата на кожата. Подхранената и овлажнена кожа бързо възстановява своята функция на бариера срещу бактерии. Средствата за почистване с неутрални съставки значително подбряват състоянието на кожата. Колкото по-малко съставки и колкото по-малко аромати, толкова по-безвреден е продуктът.

Преди да се вкара в употреба нов нов козметичен продукт, той трябва да се изпробва на малък участък от кожата за няколко дни, за да се установи дали не дразни кожата. Хипоалергичните продукти не са непременно безопасни за чувствителната кожа и затова е нужен тест.

Продукти с натурални съставки

Препоръчва се използването на продукти с натурални съставки. Кожата постоянно е изложена на химически съединения и замърсяване, особено в урбанизирана градска среда. Цигареният дим, изгорелите газове, почистващите продукти са все фактори, предизвикващи дразнения по кожата. Всички те имат отрицателен ефект върху състоянието на кожата.

Можем обаче да контролираме какво слагаме върху нея. По отношение на общата грижа лесно се намират естествени продукти. Те не съдържат химикали и нанесени върху кожата, се абсорбират леко в тялото. Кожата ни е щит срещу всички вредни агенти от външната среда и това налага да използваме само естествени средства, за да осигурим най-малкото вредно въздействие върху нея.

Премахване на грим

Всяка вечер трябва да се премахва грима. В случаите на чувствителна кожа, вечерната грижа е най-важна. Нужен е деликатен продукт с натурални съставки.

Чувствителната кожа не е предизвикателство, след като разберем причините и типа грижа, от която се нуждае. Никой не е роден с чувствителна кожа, а само с предразположение към такава, затова ако се избягват вредните външни фактори и се ползват само естествени съставки, опасността от проява на чувствителност на кожата става съвсем малък.

Балансираният начин на живот и правилно подбраните козметични продукти ще поддържат кожата мека, здрава и сияйна, дори при налична предразположеност на кожата към чувствителност. Във всички останали случаи такъв проблем няма да се появи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest