В днешно време замразяването на яйцеклетки вече е утвърдена медицинска процедура.
Първото раждане от замразена яйцеклетка е оповестено още през 1986 г.
От тогава до сега тази процедура е напреднала значително и вече има метод за бързо замразяване, наречен витрификация.
Според учените витрификацията намалява вероятността от образуването на вредни кристали в замразените яйцеклетки. Тази процедура е изпробвана за първи път през 1985 г. върху миши ембрион, а в средата на 2000-та година е приложен и върху човешки яйцеклетки.
Успеваемост при замразяване на яйцеклетки
Много медии подвеждат хората, като заявяват че степента на успех при замразяване на на яйцеклетки е от 2 до 12% (на една яйцеклетка). Всъщност тази статистика се отнася за старата технология на замразяване. При витрификацията, която се използва днес, шансът за успех на една замразена яйцеклетка е от 4 до 14%. Ето защо специалистите замразяват повече яйцеклетки, за да вдигнат процента на успеваемост. Разбира се вашите шансове за успех зависят и от възрастта в момента на замразяването и броя на годните яйцеклетки.
При жени под 35 години шансовете за успех са над 70%
Тъй като здравето на яйцеклетките зависи от възрастта, успехът е по-висок при жените, които замразяват яйцеклетки в по-млада възраст.
Замразяването на яйцеклетки е безопасно
Въпреки че има риск, който е присъщ за всяка медицинска процедура, относно замразяването на яйцеклетки има множество подкрепящи факти че тя е напълно безопасна както за жените които се подлагат на нея, така и за бъдещия ембрион.
Лекарствата за плодовитост не увеличават риска от рак
Едно задълбочено проучване проследило 20000 жени, които са приемали лекарства за плодовитост и установяват че няма риск от рак на гърдата или пък рак на шийката на матката.
Замразяването на яйцеклетки не засяга здравето на бъдещите бебета
При проучване над 900 бебета, родени от замразени яйцеклетки, е установено, че няма повишен риск от вродени дефекти в сравнение с общата популация. Освен това е доказано, че дългосрочното здраве на потомството не се влияе от използването на асистирана репродуктивна технология.
Рискът от сериозни нежелани реакции е изключително нисък
По-малко от 1% от жените, приемащи лекарства за плодовитост, развиват синдром на хиперстимулация на яйчниците (OHSS).
Това е състояние, при което яйчниците реагират твърде силно на лекарствата. OHSS може да бъде почти изцяло предотвратен, ако сте под лекарско наблюдение.
Рискът от усложнения по време на извличането на яйцеклетки също е минимален. Тази бърза амбулаторна процедура е минимално инвазивна и рискът от инфекция е под 5%.