Гликоловата киселина е една от съставките, които попадат в любимата категория на суперзвездите за грижа за кожата. Макар че това в никакъв случай не е най-новата или най-модерната съставка - използвана е в дерматологията повече от три десетилетия, тя е изпитана, предпочитана от дерматолозите заради дългия списък с доказани ползи.
И, изненадващо, тези предимства не се ограничават до ексфолиране.
Гликоловата киселина е алфа-хидрокси киселина, получена от захарна тръстика. Тъй като се предлага с различни силни страни, тя има различни приложения, вариращи от кремове, които се нанасят и оставят до медицински, химически пилинг, който само дерматолозите трябва да прилагат.
Разглеждайки общата картина на всички различни видове киселини, тя попада в по-нежния край на спектъра, което я прави добър вариант за почти всеки. Що се отнася конкретно до AHA, това е една от по-силните и по-мощни, тъй като има най-малкото молекулно тегло, от която и да е алфа-хидрокси киселина, заради което тя прониква по-лесно в кожата.
С други думи, тя е по-ефективна от други често срещани AHA - като млечна киселина или ябълчена киселина.
По същество всяка киселина действа като химически ексфолиант, но гликоловата киселина има няколко други забележителни свойства и качества.
Тя премахва мъртвите кожни клетки, за да разкрие по-мека и гладка кожа. Гликоловата киселина действа, като разхлабва връзката между мъртвите кожни клетки, което им позволява да се отлепят. Ефективно средство е за борба с акнето, като насърчава отделянето или пилинга на клетките на повърхността на кожата и тези, които облицоват порите, гликоловата киселина предотвратява образуването на запушени пори - основен фактор, който допринася за акнето.
Действа по-дълбоко в кожата, за да стимулира производството на колаген, така че ефектите на гликоловата киселина не се ограничават до повърхността на кожата. Установено е също, че работи върху по-дълбоките слоеве на кожата, за да насърчи синтеза на колаген, поради което се смята за добра съставка против стареене.
За разлика от ексфолиращите ѝ ефекти, предимствата за запазване на младостта идват с продължителна употреба и с течение на времето. С други думи, докато ще видите по-гладка, по-равномерна кожа почти моментално, ще отнеме време, за да забележите подобряване на линиите и бръчките.
Не всички продукти с гликолова киселина са създадени еднакви, така че най-добре е винаги да следвате указанията за конкретния продукт, който използвате. Някои разчитат само на гликолова киселина, въпреки че мнозина я сдвояват с други киселини, специално формулирани, за да не дразнят.
Също така си струва да се отбележи, че дори ако даден продукт определя концентрация на гликолова киселина (повечето съдържат по-малко от 15%), тази цифра не е истински индикатор за това колко силна или ефективна ще бъде тя. Това се определя от стойността на свободната киселина, която е свързана както с количеството гликолова киселина, така и с рН на продукта и често пъти не е посочено.
Ако искате да сте предпазливи, придържайте се към продукти, които съдържат по-малко, но имайте предвид - най-добре е да започнете да използвате гликолова киселина постепенно и да натрупвате честотата, докато кожата ви се адаптира.
Може да се използва заедно с хиалуронова киселина, но внимавайте, когато я смесвате с други киселини или ретиноли.