В наши дни рутината за грижа за кожата рядко е завършена без мощна киселина в нея. От хиалуронова киселина до салицилова киселина, грижата за добрата и здрава кожа се достига основно с хранене с мощни активни вещества.
Въпреки че сме добре запознати с някои от широко използваните киселини в орбитата на грижата за кожата, има много други, които тепърва ще бъдат открити и използвани. Добър пример е манделовата киселина.
Манделова киселина за красива кожа
Манделовата киселина се появява във формулировките на все повече и повече продукти за грижа за кожата, благодарение на нейната гъвкавост и функции, които са идеални за кожата. Нека се потопим дълбоко в света на манделовата киселина.
Какво е манделова киселина?
Манделовата киселина е AHA (алфа хидрокси киселина) точно като млечната киселина и гликоловата киселина, но е много по-мека и нежна към кожата.
Точно като другите алфа хидрокси киселини, дори манделовата киселина се извлича от естествен източник, бадеми. Манделовата киселина е алфа хидрокси киселина, произведена от горчив бадем.
Кожата ви ще заобича манделовата киселина, защото освен впечатляващия си списък от предимства, тя също ще се приспособи към кожата ви, без да нарушава комфорта й. Тя е алфа хидрокси киселина с голяма молекула. Поради това прониква бавно в кожата, без да причинява дразнене. Следователно рядко предизвиква реакции или обриви. Това означава, че чувствителната кожа също може да я използва това без стрес.
Ползи на манделовата киселина
Хиперпигментация
Манделовата киселина може ефективно да премахне пигментацията и мелазмата, като ускорява клетъчния оборот и гарантира, че клетъчното обновяване се извършва бързо. Тя е ефективна още по ред причини:
Акне
Манделовата киселина е по-нежна версия на салициловата киселина, що се отнася до нейните свойства против акне и може ефективно да се справи с петна, излишен себум и акне. Помага за намаляване на комедоновото акне. Подобните на салициловата киселина свойства за борба с омазняването и отпушване на порите помагат за предпазване от акне.
Изсветлява кожата
Манделовата киселина е отличен изсветлител и подобрител на кожата. Тъй като ексфолира кожата, се извършва отделяне на мъртвата кожа, като същевременно насърчава клетъчния оборот. Комбинацията от тези два фактора води до по-ярка и сияйна кожа.
Намалява бръчките
Ползите от манделовата киселина се простират и до нейните аспекти против стареене. Бадемовата киселина помага за образуването на нов колаген, следователно помага за свиване на размера на порите и намаляване на фините линии. Тъй като стимулира производството на колаген, той също така придава плътност и твърдост на кожата.
Ексфолира
Както всяка друга алфа хидрокси киселина, манделовата киселина също така химически ексфолира кожата, освобождавайки я от мъртва кожа, мръсотия, себум и остатъци. Тъй като предизвиква нежно ексфолиране прави кожата по-сияйна.
Какви са недостатъците на манделовата киселина?
За щастие, с приятелска съставка като мандемовата киселина, няма много предупреждения. Кожата ви ще свикне по-рано, отколкото си мислите. Независимо от това, ако ще взаимодействате с AHA за първи път чрез мандемова киселина, малък тест за алергия винаги е добра идея.
Говорейки за нейната съвместимост с други съставки, трябва да кажем, че мандемовата киселина е доста приятелска и смесваща се, тъй като работи добре с почти всички съставки.
Въпреки това, не се препоръчва използването на мандемова киселина с ретинол, гликолова киселина и бензоил пероксид. Тя е безопасен продукт за всички типове кожа, но идеален за тези с акне. Най-добрият начин да включим съставката в нашите процедури за грижа за кожата е два или три пъти седмично в по-леки концентрации.
В по-високи концентрации (30-40%), дерматолозите използват като разтвори за пилинг веднъж на 2 или 3 седмици за индикации като акне, петна след акне, неравномерен тен на кожата, разширени пори. На пазара има куп тонери, серуми, процедури и средства за измиване на лицето, наситени с мандемова киселина, за да ви помогнат да започнете със съставката.