От дълбока древност хората хората започнали да премахват космите от определени части на тялото си по здравословни, хигиенни, религиозни или естетически съображения. Съществуват много методи за отстраняване на нежеланото окосмяване и един от съвременните е епилацията.
Тя ползва механични уреди или достиженията на съвременните технологии, за да отстрани косъма заедно с корена му. Епилацията има сравнително продължителен ефект, но хората търсят начини да превърнат гладката кожа в постоянно състояние, за да не се налага често да отделят време за епилиране.
Цели на фотоепилацията
Модерните технологии са това, което идва на помощ в решаването на амбициозната задача за трайно отстраняване на нежеланите косми. Фотоепилацията е съвременно ефикасно средство за отстраняване на окосмяването в избрани зони от тялото. Основното предимство на фотоепилацията е усещането за копринено гладка при допир кожа и полученото самочувствие и удовлетворение от него.
Методът осигурява безболезнено премахване на окосмяването, в това число и на така наречените обърнати или врасналите косми. С този метод се намалява стимулирането на растежа на косъма и това води до пълното им изчезване с времето, ако процедурата се прилага многократно.
При фотоепилацията не се наблюдават сериозни алергични реакции и тя е напълно безопасна, ако са спазени всички изисквания при прилагане на метода.
Същност на фотоепилацията
Същността на фотоепилацията се корени в използване на възможностите на светлината, която прониква чрез пигмента меланин в космите, трансформира се в топлина и унищожава косъма.
Съществува и друг метод, който използва светлината със същата цел - лазерната епилация, но между тях съществуват разлики. При фотоепилацията спектърът от видима светлина е по-широк, а дължината на вълната е различна. Затова ефектът, който се очаква при двата метода, е различен. Те влияят различно върху кожата и косъма.
Фотоепилаторът изпраща серия от лъчи с различна дължина, като разчита че някои от тях са подходящи за типа кожа и окосмяване. Лъчите не са силни и не достигат в дълбочина, заради което методът е по-щадящ по отношение на агресивност при отстраняване на космите и самата процедура може да бъде обратима във времето.
Фотоепилаторът обаче е много ефективен само при определено окосмяване и фототип кожа, съчетаващо светла кожа и тъмен косъм. За щастие този фототип е характерен за нашите географски ширини. Много е важно при предварителната диагностика правилно да се определи съответният фототип, към който принадлежи човекът, който ще се подложи на фотоепилация.
Основни фототипове за фотоепилация
Индивидуалният фототип кожа е основен фактор, определящ ефикасността на процедурата. Параметрите, по които се определя един фототип, са: цвят на очите, цвят на кожата, цвят на космите и реакция на кожата при излагане на слънце. Съществуват 6 фототипа:
- І тип - светли коси, сини очи и наличие на лунички - Ефективността при тях зависи от пигмента на косъма;
- ІІ тип - светла кожа, светла коса, светли или пъстри очи. При Тях също пигмента на косъма е определящ;
- ІІІ тип - светла кожа, кестенява или по-светла или по-тъмна коса. Космите са тъмни и това прави типът най-подходящ за епилация;
- ІV тип - матова кожа, тъмни коси и очи. Подходящи за процедурата;
- V тип - мургави, тъмнокоси и тъмнооки. Много внимателно трябва да подберат параметрите на уреда, защото при тях процедурата е затруднена;
- VІ тип - тъмнокожи - при тях процедурата е не ефективна и затова е необходимо да потърсят алтернативни методи.
Основни предимства на фотоепилирането в сравнение с лазерните процедури
Удобството и цената са основните предимства на фотоепилацията. На пазара се предлагат фотоепилатори за домашна употреба, което е сериозно предимство заради удобството във всеки момент да се разполага с предимството на уреда.
Ниската цена на самата процедура прави фотоепилацията разпространен метод у нас. Лазерните епилатори са сложни системи, които изискват специализирано медицинско образование на терапевта, докато фотоепилаторът по същество е мощна лампа-светкавица и боравенето с подобен уред е във възможностите и на непрофесионалист.
Лазерният епилатор е толкова сериозно вложение, че икономически не е оправдано притежаването му за лична употреба, докато фотоепилаторът е напълно достъпен уред.
Уреди за домашна фотоепилация
Както стана ясно, фотоепилацията се извършва с уред, наречен фотоепилатор. Закупуването на такъв уред за домашна употреба е оправдана инвестиция, тъй като позволява пълен контрол над растежа на космите.
Какво означава това?
Повечето хора са наясно, че космите имат различен период на растеж. Във всеки момент около 20-30 процента от тях са във фаза на активен растеж, а останалите са в покой. Това означава, че в кой да е момент могат да се отстраняват само тези косми, които са в активен растеж, тоест епилирането трябва да се извършва на интервали, следващи растежа на космите в отделни зони.
Технологията и приставките, които се предлагат заедно с домашния уред за фотоепилация, са създадени, така че по време на епилирането останалите зони от кожата да не бъдат увредени от светлинния лъч. Той атакува само косъма в активен растеж в дълбочина. Серията от светлинни филтри осигурява широк спектър от дължини на лъчите, което дава възможност правилно да се подбере дължината на вълната, в зависимост от цвета на кожата и този на косъма.
Резонно фотоепилирането трябва да се прави често заради технологията на работа. Най-подходящото време е през пролетта или в края на летния сезон, но условие, което трябва да се спази, е кожата да няма тен.
Трайното премахване на космите при домашна фотоепилация се получава като 85 процента от космите изчезват. Те започват да се появяват отново след 9 до 12 месеца, но вече са по-тънки, по-слабо видими и растат по-бавно.
Процедурите, необходими за постигане на такова състояние на окосмяването, са индивидуални при всеки човек, като варират в границите на 3 до 8 процедури при дамите и 10-13 за господата. За мъжете фотоепилацията е особено препоръчителна при проблеми с враснали косми на брадата.
Подготовка за домашна фотоепилация
Подготовката за домашна епилация не се различава от тази, която се прави за салон за красота.
- Не се препоръчва третиране на кожата с лосиони и кремове преди процедурата;
- Нанасянето на хидратиращи кремове се прави само след консултация с дерматолог. Не бива да се нанасят и продукти на спиртна основа и етерични масла и подобни;
- Не бива да се посещава солариум или да се ходи на плаж 3 седмици след процедура.
Болката при фотоепилация е индивидуално усещане. При повечето случаи се усеща само леко щипане в по-чувствителните зони. Предимство на домашното фотоепилиране е възможността да се контролира това усещане, тъй като лично се борави с уреда.
Противопоказания за използване на фотоепилатор
Процедурата е безопасна за бременни жени, тъй като апаратът борави с дължина на вълната, която не може да проникне на голяма дълбочина и да навреди на плода или на майката. Може да се прилага и в тийнейджърска възраст, като при тях ефектът е по-бърз.
При кожни заболявания трябва да се направи консултация с дерматолог. А при сериозни заболявания като онкологични, автоимунни на кожата и други процедурата се избягва.