Маслото от пшеничен зародиш има висока хранителна и биологична стойност и е наистина уникален естествен растителен продукт по своя биохимичен състав и лечебни свойства.
Състав на маслото от пшеничен зародиш
Маслото от пшеничен зародиш съдържа: незаменими аминокиселини, които не се синтезират от човешкото тяло (триптофан, метионин, левцин, валин, изолевцин и др.), полиненаситени мастни киселини (Омега-6, Омега-3 и Омега-9 киселини), мазнини и вода. В състава на маслото от пшеничен зародиш има още разтворими витамини (E, A, D, B1, B2, B3, B5, B6, B9), противовъзпалително вещество алантоин, с висока антиоксидантна активност сквален (2-3%), антиоксидант октакозанол, както и около 20 различни макро - и микроелементи (сред които - калий, калций, фосфор, манган, желязо, цинк, селен, мед, сяра, йод и др.).
Маслото от пшеничен зародиш се различава от много растителни масла с много високо (над 70%) и най-балансирано съдържание на полиненаситени мастни киселини. Линоловата (Омега-6) киселина в този продукт присъства от 45 до 60%, линоленова (Омега-3) - до 11%, съдържанието на олеинова (Омега -9) киселина е от 12 до 30%. Също така в маслото от пшеничен зародиш наситените мастни киселини се съдържат в много по-малко количество: палмитинова - от 14 до 17%, стеаринова - от 0, 5 до 2, 3% и т.н.
Ползи на маслото от пшеничен зародиш
Омега-3, Омега-6 и Омега-9 киселините, съдържащи се в маслото от пшеничен зародиш, имат благоприятен ефект върху работата на сърдечно-съдовата, храносмилателната, нервната, ендокринната и репродуктивната системи, участват в регулирането на липидния метаболизъм, подобряват състоянието на кожата, помагат за поддържане на оптимален хормонален баланс, спомагат за укрепване на имунитета, а също така играят важна роля в пречистването на човешкото тяло от токсини, шлаки, радионуклиди и соли на тежки метали.
Отличителна черта на маслото от пшенични зародиши в сравнение с повечето растителни масла е високото му съдържание на "витамина на младостта" Е (токоферол) - само 100 г масло от пшеничен зародиш съдържа до 400 мг от този мощен естествен антиоксидант. Витамин Е значително подобрява функционирането на сърдечно съдовата система. Значително намалява риска от образуване на кръвни съсиреци, понижава холестерола в кръвта и предотвратява отлагането му по стените на кръвоносните съдове, спомага за понижаване на кръвното налягане. Също така играе много важна роля в функционирането на женската и мъжката репродуктивна система, стимулира работата на мускулната система, спира развитието на възпалителни процеси, насърчава елиминирането на вредни вещества от човешкото тяло, има зарастващи рани и имуностимулиращи свойства.
Маслото от пшеничен зародиш също е богато на витамин D, който играе важна роля за усвояването на калций и фосфор - минерали, пряко „отговорни“ за здравето на зъбите, костите и ставите. От съществено значение за правилното функциониране на щитовидната жлеза, витамин D помага за повишаване на имунитета, а също така значително намалява риска от развитие на кожни заболявания, различни сърдечно-съдови и онкологични заболявания.
Маслото от пшеничен зародиш съдържа и бета-каротин, който се превръща във витамин А в човешкото тяло. Активно насърчавайки повишаване на имунитета, витамин А има много благоприятен ефект върху състоянието на кожата и лигавиците, а също така значително подобрява функционирането на органите на зрението.
Маслото от пшеничен зародиш също е отличен източник на витамини от група В (В1, В2, В3, В5, В6, В9), които са необходими за пълноценното функциониране на мозъка и нервната система, „отговорни“ за доброто състояние на органите на зрение, кожа, коса и нокти, които вземат активно участие в процеса на хематопоеза, синтеза на полови хормони и ембриогенезата, които регулират работата на сърдечно-съдовата, храносмилателната и мускулната система.
Цинкът, който е с високо съдържание в маслото от пшеничен зародиш, участва в метаболизма на протеини, мазнини, въглехидрати и процеса на хематопоеза, в синтеза на инсулин и храносмилателни ензими. Но ролята на цинка в работата на мъжката репродуктивна система е особено важна. Този микроелемент, който играе ключова роля в производството на тестостерон от мъжкото тяло, значително подобрява еректилната функция и нормализира процеса на производство на сперматозоиди, предпазва от аденом на простатата.
Селенът, съдържащ се в маслото от пшеничен зародиш, както и цинкът, засилва сексуалното желание и има много благоприятен ефект върху процеса на сперматогенезата. В допълнение, селенът участва активно в естествения синтез на инсулин, подобрява имунитета и надеждно защитава стените на кръвоносните съдове от образуването на холестеролни плаки върху тях.
Маслото от пшенични зародиши също има много благоприятен ефект върху женската репродуктивна система. Витамин Е, витамини от група В, естроген-подобни фитостероли, цинк и манган, съдържащи се в този растителен продукт, поддържат оптималния хормонален баланс в тялото на жената, нормализират цикъла на яйчниците и предотвратяват развитието на възпалителни процеси в органите на женската репродуктивна система. Една жена също може да се възползва от редовната консумация на масло от пшенични зародиши по време на бременност и кърмене, в предменструалния или климактеричния период.
Масло от пшеничен зародиш съдържа и мощен естествен антиоксидант - сквален, който има изразени имуностимулиращи, зарастващи рани, бактерицидни и противогъбични свойства.
Маслото от пшенични зародиши значително подобрява функционирането на сърдечно-съдовата система и състава на кръвта. То укрепва стените на кръвоносните съдове, нормализира кръвното налягане и понижава нивата на холестерола в кръвта, предотвратява образуването на атеросклеротични плаки и кръвни съсиреци. В допълнение, маслото от пшеничен зародиш е богато на вещества, които играят важна роля в процеса на хемоглобина. Маслото е полезно за профилактика и комплексно лечение на атеросклероза, артериална хипертония, анемия, диабетна ретинопатия, коронарна болест на сърцето, разширени вени, тромбофлебит, хемороиди. Когато се консумира редовно, маслото от пшеничен зародиш е отлично средство за предотвратяване на инфаркти и инсулти.
Използването на масло от пшеничен зародиш е оправдано и за храносмилателната система. То съдържа вещества, които нормализират киселинността на стомашния сок (витамин В1, магнезий), имат противовъзпалителен и ранозаздравяващ ефект върху лигавиците на стомашно-чревния тракт и предотвратяват развитието на възпалителни процеси в черния дроб, жлъчния мехур и жлъчни пътища. В тази връзка, премахвайки киселини и запек, нормализирайки баланса на чревната микрофлора, маслото от пшеничен зародиш отдавна се използва като средство за предотвратяване на язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастрит, гастродуоденит, езофагит, дисбиоза, колит, ентероколит, холецистит, хепатит, a се използва широко в комплексното лечение на тези заболявания.
Маслото от пшенични зародиши е полезен продукт за хора със захарен диабет тип 2. То съдържа в състава си вещества, необходими за пълния синтез на инсулин от панкреаса (витамин В3, аминокиселина триптофан, цинк, манган, магнезий, селен).
Редовната вътрешна консумация на масло от пшенични зародиши също се препоръчва:
- За укрепване на имунната система и предотвратяване на преждевременното стареене; - За заболявания на ендокринната система;
- При заболявания на централната и периферната нервна система, за повишаване на устойчивостта на организма към стрес, при безсъние;
- При повишена нужда на човешкото тяло от витамин Е;
- Като част от цялостна програма за борба с наднорменото тегло;
- По време на периода на рехабилитация след тежки заболявания или предишни операции;
- По време на рехабилитационния период след курс на лъчева и химиотерапия;
- При системна употреба на алкохол, остро отравяне с алкохол;
- Като част от програма за комплексно почистване на организма от токсини, токсини и соли на тежки метали;
- В случай на наранявания и кожни заболявания - притежава противовъзпалителни, заздравяващи рани свойства, насърчаващи активното гранулиране и епителизиране на увредените кожни участъци;
- След претърпяна пластична операция, както и при забележимо „увисване“ на кожата в резултат на рязко отслабване.
- За облекчаване на болки при артрит и синини;
- Укрепва подкожните капиляри, предотвратява развитието на розацея и появата на "паякови вени" по кожата;
- Нормализира микроциркулацията на кръвта и лимфния дренаж в подкожния мастен слой, предотвратява появата на целулитни отлагания;
- Като средство за укрепване на ноктите;
- В козметиката за цялостно подобряване състоянието на кожата и косата.
Начин на приложение на маслото от пшеничен зародиш
За терапевтични и профилактични цели маслото от пшеничен зародиш трябва да се приема по 1 чаена лъжичка 2 пъти на ден 30 минути преди хранене. оптималната продължителност на курса е 1-2 месеца. Деца от 5 до 15 години, бременни и кърмещи жени се препоръчва да приемат масло от пшенични зародиши по 0, 5 чаена лъжичка 2-3 пъти на ден (продължителността на курса е 2 седмици). Също така, този продукт може да се добавя към различни кулинарни ястия салати, зърнени храни, гарнитури. За кулинарни цели не се препоръчва маслото от пшенични зародиши да се подлага на топлинна обработка (загряване над 60 градуса), тъй като губи своята хранителна и биологична стойност.
За профилактика на язва на стомаха и дванадесетопръстника, приемайте на гладно 1 път на ден по 1 чаена лъжичка масло от пшеничен зародиш.
За профилактика на гастрит и коли, вземете 1 чаена лъжичка масло от пшеничен зародиш 1 час след вечеря.
За да се лекуват отворени рани и изгаряния, маслото от пшеничен зародиш трябва да се загрее до 30 градуса и внимателно да се нанесе върху засегнатата област на кожата (или да се приложи марля, напоена с масло върху увредената област на кожата).
За да облекчите болката при артрит и синини, масажирайте възпаленото място с масло от пшеничен зародиш, загрято до 40-50 градуса.
Противопоказания на маслото от пшеничен зародиш
Индивидуална непоносимост към продукта.