Маслото от шамфъстък отдавна се използва в медицината, готвенето и козметиката поради лечебните си свойства. Ароматното и плътно масло има омекотяващ ефект върху тялото и вътрешните му системи, помага за премахване на отровите и токсините (включително след ухапвания) и стимулира имунната система след тежки заболявания.
Маслото от шамфъстък е продукт, получен от шамфъстък в процеса на пресоване. Събирането на шамфъстък за производство на масло се извършва на тъмно, като се избират само ядките, които са плътно затворени в черупката. След това чрез студено пресоване се получава вискозно, мътно вещество с тъмнозелен оттенък. За да се получи крайният продукт, маслото се рафинира и пречиства от примеси, след което цветът му става жълтеникав (напомня на зехтин). В процеса на пречистване маслото губи характерната си орехова миризма, но всички ценни компоненти остават.
Химичен състав на маслото от шамфъстък
Лечебните свойства на шамфъстъковото масло се дължат на неговия химичен състав. На първо място, продуктът съдържа полиненаситени мастни киселини, необходими за укрепване на имунната система и подобряване на външния вид. Сред тях 54% са олеинова киселина, линоленова и палмитолеинова киселина по 2%. Съставът съдържа също наситена мастна стеаринова киселина (около 2%), растителни стероли, фолиева киселина, макро- и микроелементи, антиоксиданти, минерали, витамини от групи А, Е и В.
Ползи за здравето от маслото от шамфъсък
В медицината се наблюдава широко използване на маслото от шамфъстък. Още в древни времена арабският лекар Авицена е използвал гъст нерафиниран концентрат за лечение на стомашни заболявания (гастрит, ентероколит, висока киселинност, язви) и червата, сърдечно-съдовата система. Ползите за здравето на продукта са били надеждно известни във Вавилония и Персия.
Използването на маслото за медицински цели ще помогне:
- предотвратява развитието на анемия и намаляват проявата ѝ;
- ефективно се бори с туберкулозния бацил;
- укрепване на имунитета;
- тонизира и подмладява клетките (включително кожата);
- справяне с гъбични инфекции на косата и ноктите;
- стимулиране на метаболизма;
- успешно лечение на диабет в ранните етапи;
- при отслабен организъм в случай на нарушения на храносмилателната система и органите на храносмилателния тракт, осигурява доставката на калории и микроелементи;
- почистване на черния дроб от токсини и отрови;
- стимулира работата на кръвоносните съдове и миокарда;
- облекчаване на болката при заболявания на стомашно-чревния тракт;
- подобряване на потентността.
В козметиката
В козметиката маслото се използва широко за обогатяване на козметични и декоративни продукти, както и за маски за лице, масаж, приготвяне на тонизиращи и подмладяващи вани, апликации.
Физическият състав на маслото, неговата приятна плътност и аромат, както и разпространението в аптеките и магазините, са предпоставка за широкото му използване за лечение на проблеми с кожата, ноктите и косата.
На първо място, то се използва за почистване на кожата от нежелана пигментация, съдова мрежа, лунички, премахване на тъмни кръгове под очите, белези от акне, измръзване и изгаряния.
Нанасянето на чисто масло под формата на компреси и апликации върху кожата на лицето позволява:
- премахване на лющенето, омекотяване на кожата след напукване или измиване с алкален сапун;
- премахване на пукнатини по устните и последиците от херпес;
- тонизира и визуално подмладява лицето;
- овлажнява и подхранва кожата, което е особено важно през зимата;
- подобряване на тена, възстановяване на здравословен блясък, премахване на сивотата и тъмните кръгове;
- значително изсветляват възрастовите петна;
- частично изравняване на повърхността, премахване на следите от акне, изгаряния и измръзване.
Полезните свойства на масло от шамфъстък предполагат използването му при масаж. То помага да се отървете от целулита, да повишите тонуса и еластичността на кожата и да изравните нейния тонус.
За подхранване на кожата можете да нанасяте като маска за лице 2 пъти седмично, което ще ви помогне да получите кожата „като бебе“ само за 15-20 минути. Можете да вземете обикновена маска и да я смесите с половин чаена лъжичка масло.
Рафинираното масло от шамфъстък върви добре с сандалово и цитрусово масло. Можете да обогатите с него, почистващи препарати за лице, ексфолианти и кремове.
За коса можете да приготвите обогатени маски, балсами и шампоани (7-10 капки масло на 100 мл козметична основа). Направете домашна маска за коса с масло от шамфъстък на базата на яйчен жълтък, зехтин и др. Разпределете с гребен по цялата дължина на косата, увийте я във фолио и я завийте с хавлиена кърпа. Оставете до 2 часа, след което измийте косата си с шампоан няколко пъти. Косата ще се трансформира за миг, ще стане мека, блестяща и буйна, а краищата са цели и живи.
Противопоказания и дозировки на маслото от шамфъстък
За съжаление, всеки лекарствен продукт има ползи и вреди. Маслото от шамфъстък, въпреки че е 100% натурално и органично, е силен алерген, поради което е противопоказано за хора с индивидуална реакция. Също така, не се препоръчва за бъдещи майки (освен в случаите на лечение на анемия по време на бременност).
Също така не се препоръчва да се поглъщат повече от 1-2 чаени лъжички на ден, в противен случай са възможни лошо храносмилане и диария, дразнене на чревните стени, гадене, повръщане, респираторни симптоми (кашлица, хрема, кихане).
Нанасяйте върху кожата на тънък слой и не повече от 1 път на ден, тъй като са възможни локални реакции под формата на зачервяване, обрив и дерматит, сърбеж и парене в областта.