Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Семейство»Бременност и Раждане»Подуването на крайниците по време на бременност

Подуването на крайниците по време на бременност

подуване на крайниците при бремнност

Бременността е щастливо време в очакване на чудо, но дори и тогава има няколко проблемни момента, за които трябва да бъдем по-внимателни. Може би най-известните от тях са токсикоза, храносмилателни проблеми, болки в гърба и отоци. Защо се подуват крайниците по време на бременност - този въпрос ще разгледаме в следващите редове:

Нормално ли е подуването по време на бременност?

По-скоро да, отколкото не. Основните причини за оток по време на бременност са повишената течност в тялото на жената и високите нива на прогестерон. Този хормон започва да се произвежда активно дори по време на овулация, подготвяйки матката за имплантиране на яйцеклетка. Концентрацията му остава постоянно висока в кръвта на жената през цялата бременност, осигурявайки много важни функции, свързани с развитието на плода. За съжаление има страничен ефект, водещ до подуване на крайниците.

Фактът, че една от причините за оток по време на бременност е производството на много важен хормон, не означава, че трябва да приемете тази ситуация със смирение. Всичко зависи от тежестта на състоянието: малките отоци при бременни жени са почти неизбежни, но ако станат значителни, задължително трябва да се направи консултация с лекар.

Къде може да се появи оток?

Отокът по време на бременност най-често се локализира на стъпалата, глезените и долната част на краката. Причините са ясни: излишните течности първо се събират на самото дъно – където гравитацията ги дърпа.

Обикновено всичко започва с лека подпухналост с бледност и намаляване на еластичността на кожата. Следващото любимо място за оток са ръцете. Също така, макар и по-рядко, излишната течност често оставя следи по лицето, заедно с подуване, може да се появи запушване на носа - така нареченият "ринит по време на бременността".

Как да разпознаем отока?

Силният оток по време на бременност не може да не се забележи. Когато подпухналостта не е толкова изразена, особено ако натрупването на излишна течност става бавно, следните признаци ще помогнат за нейното откриване:

- наблюдава се подозрителна динамика на теглото. Ако спазвате диетата, препоръчана от вашия лекар, но седмичното наддаване на тегло надвишава нормата за този период от бременността, най-вероятно водата се задържа някъде в тялото;

причини за подуване при бременност

- пръстените се залепват на пръстите ви, обувките ви стискат, има следи по краката ви от ластиците на чорапите;

- в пръстите се появяват необичайни усещания. Ако усещате изтръпване, парене или мравучкане на пръстите си, болка или напрежение, когато ги свивате или стъпвате, това най-вероятно е признак на подуване.

Опасни ли са отоците по време на бременност?

Отокът е прекомерно натрупване на течност в тъканите. Често подуването на ръцете, краката и лицето при бременни жени е само върхът на айсберга.

Вътрешното задържане на вода може да причини нарушения във функционирането на органите, общо обезводняване и нарушен транспорт на кислород. В крайна сметка това може да застраши плода с недостатъчно снабдяване с хранителни вещества и да предизвика кислороден глад.

Медицината разделя подуванията на крайниците по време на бременност на физиологични и патологични. Първото се отнася до почти неизбежните промени, свързани с хормонална промяна и общо увеличаване на течността, циркулираща в тялото.

Последното е признак за различни вътрешни проблеми, като бъбречни заболявания, сърдечна недостатъчност, разширени вени, прееклампсия (късна токсикоза) и др. Физиологичният оток обикновено не изисква лечение - за да го намалите, е достатъчно да се придържате към здравословен начин на живот. В случай на патология е необходимо да се намери причината и да се отстрани.

Вашият лекар ще може да различи физиологичния оток от патологичния според резултатите от прегледа и тестовете. Наличието на белтък в урината е тревожен знак. Между посещенията при лекаря вие сами може да подозирате патология, ако подуването расте твърде бързо, започне да се издига над краката и при натискане на подутите места по кожата остават вдлъбнатини.

Как да намалим отока по време на бременност?

Фармацевтичното лечение е последна мярка и се използва само в екстремни случаи. Обикновено е достатъчно да коригирате начина си на живот и да придобиете няколко добри навика. Ето няколко прости насоки, които да ви помогнат да намалите задържането на вода.

Спазвайте ежедневен режим. Опитайте се да не се претоварвате през деня и да си починете добре. Продължителността на съня по време на бременност трябва да бъде най-малко 8 часа, а ако тялото ви има такава нужда, дори 9-10 часа.

Ходете повече. Свежият въздух и умерената физическа активност са вашите помощници при лечението на отоци при бременност. Ако в обикновения живот сте свикнали да ходите само от асансьора до паркираната кола и обратно, трябва да направите нещо по въпроса.

Носете удобни обувки. Неудобните обувки влошават подпухналостта по време на бременност, а меките обувки с нисък ток помагат в борбата с нея.

Сменяйте често стойката си. Когато тялото ви изтръпне, то се подува. Опитайте се да не седите и стоите неподвижно за дълги периоди. Както на работа, така и у дома периодично оставяйте любимия си стол, а когато седнете в него, не застивайте в една позиция - раздвижете ръцете и краката си, променете позицията на тялото си.

Дайте почивка на краката си. За да предотвратите оток на краката, е необходимо периодично да ги повдигате по-високо. Това улеснява кръвоносната ви система да изпомпва малко излишна течност от краката ви. Идеално е да легнете по гръб с с главата надолу, но е добре и дори и просто да ги поставите на близък стол, докато вечеряте.

Правете упражнения. В борбата с подпухналостта по време на бременност са полезни прости физически. Йога за бременни може също да помогне за изхвърлянето на излишните течности.

Лежете на една страна. В края на бременността тялото ви ще ви каже правилната позиция за почивка – легнали настрани. В ранните етапи в това положение бъбреците работят най-ефективно, обработвайки излишната вода.

Пийте вода и не се ограничавайте. Може би си мислите: колкото по-малко пия, толкова по-малко ще има подуване. Не, това не е начинът да го прогоните, а дехидратирането е лесно. Пийте колкото искате, но само чиста вода, плодови напитки или отвари без захар. Газираните сокове и други сладки напитки трябва да бъдат елиминирани от диетата.

Поддържайте хранителен баланс. Яжте повече протеини по време на бременност, избягвайте тестени изделия, хляб, сладкиши и други богати на въглехидрати храни, ограничете количеството мазнини в диетата си. Избягвайте напълно празните калории – закуски и бързо хранене.

Консумирайте по-лека храна веднъж седмично. Не трябва да гладувате. Има редица рецепти за вкусно и доста питателно „разтоварване“ – от диета с кефир или банан до ден на пилешки гърди или плодови коктейли.

Следете приема на натрий. Натриевите соли задържат течности в тъканите и най-известната от тях е обикновената готварска сол. За да предотвратите силен оток по време на бременност, ограничете дневния прием на сол до една чаена лъжичка, за предпочитане дори по-малко.

Приемайте естествени диуретици. Шипка, глог, лайка, боровинки, мечо грозде – в аптеката можете да намерите много природни средства за борба с отоците. Обсъдете покупката с вашия лекар - по време на бременност трябва да се консултирате преди да приемате каквито и да е лекарства, дори и билкови.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest