Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»За Дома»Двор и Градина»Как да си отглеждаме пелагрониум (мушкато) у дома?

Как да си отглеждаме пелагрониум (мушкато) у дома?

мушкато
Снимка: RitaE/pixabay.com

В случай, че името пелагрониум ви звучи прекалено екзотично и вероятно дори нищо не ви говори, то със сигурност знаете как изглежда растението мушкато. Пелагрониум е просто ботаническото му наименование.

Мушкато може да се срещне почти във всеки двор и градина. Виждали сме разкошни мушката по терасите и балконите на съседните къщи и жилищни блокове, но истината е, че тези набиващи се с красотата си разноцветни растения всъщност се отглеждат у дома, а само лятно време се изнасят навън.

В това да отглеждате мушкато у дома няма нищо сложно, дори и да не разбирате от цветя или градинарство.

Можете както да си закупите вкоренено вече растение от някой цветарски магазин, така и да помолите някой любезен съсед да ви отчупи издънка от неговото растение. Възможно е дори да засадите мушкато от семена, но това вече си е предизвикателство.

Вариантът с любезния съсед или отзивчив приятел е най-добър. От една страна няма да ви струва нищо, а от друга винаги ще си спомняте за милия жест, когато поглеждате към растението си.

Когато сте се сдобили с вече засадено растение, не се изисква кой знае какво от вас, освен да го поставите на място, на което да има достатъчно светлина, но да не е пряка и да го поливате редовно, без да прекалявате.

Имайте предвид, че мушкатото има способността да задържа вода, така че лятото е добре да го поливате 3-4 пъти седмично (ако е прекалено горещо може и повече), а зимата само толкова, колкото да не пресъхва.

При положение, че сте се сдобили с издънка на мушкато, ще трябва да я оставите в съд с вода, докато се появи корен. Когато той е налице и е достатъчно голям, можете да пристъпите към засаждането на мушкатото в саксия или сандъче.

отглеждане на мушкато

Почвата, която избирате за растението трябва да е пропусклива и веднага след като сте го засадили, притискайки нежно почвата около стъблото му, да го полеете. Наторяването може да започне едва след няколко седмици.

Като стана дума за наторяване е добре да избирате течен тор, предназначен за цъфтящи растения и да следвате инструкциите на производителя му. Обикновено зимно време наторяване не се препоръчва, защото тогава растението е в покой.

Лятно време мушкатото обикновено се изнася на балкона или терасата, а когато температурите паднат се прибира на топло.

За да цъфти мушкатото ви, трябва винаги да го прочиствате от прецъфтелите цветове и изсъхналите листа. Поливайте го само рано сутрин или привечер, а не в най-големите жеги.

Есенно време трябва да го приготвите за зимната му почивка като отново щателно го прочистите и леко го подрежете, за да може през пролетта то отново да ви радва с кичестите си цветове. Желаем ви успех, мисията с отглеждането на мушкато у дома е не само възможна, но и съвсем „фасулска работа“.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest